odpočet úroků

Víte, jak na odpočet úroků z hypotéky?

Máte poměrně novou hypotéku, tj. máte jí pár měsíců a protože víte, že blíží doba daňového přiznání. Zajímá vás, zda je možné provést odpočet úroků z hypotéky a jak to udělat? Anebo jste o této možnosti donedávna nevěděli a ptáte se, jestli si úroky stále můžete odečítat a jaké jsou pro to podmínky. Podrobný rozbor i mnohem více zjistíte po přečtení našeho článku.

Kdo si může odečítat úroky ze základu daně?

Prakticky všichni ti, co nějakou hypotéku platí. Důležitým pravidlem je, abyste nebyli plátci daně v paušálním režimu. Pokud máte nastavený paušál a platíte jako OSVČ vše na jeden účet (sociální, zdravotní i daně). Tento odpočet uplatnit nemůžete. Pokud ale jako OSVČ, anebo zaměstnanec podáváte daňové přiznání, úroky si odečíst můžete.

Jak odečítání funguje v praxi?

Na začátku každého nového roku vám banka zašle „potvrzení o zaplacených úrocích“. V tomto potvrzení máte od banky sdělení, kolik přesně jste za předchozí rok na úrocích z hypotéky zaplatili. Tuto částku tak můžete vzít a odečíst od základu daně.

Co je základ daně?

Zde je potřeba odlišit, zda jste OSVČ či zaměstnanec. U každého je tvořen daňový základ jinak. Daňový základ je nutné správně znát, proto abyste na konci dobrali správného výsledku. Na jednotlivých příkladech si vysvětlíme rozdíl základu daně u OSVČ a u zaměstnance.

Příklad č. 1

Pokud jste OSVČ a vydělali jste př. 500 000 Kč za rok. Je třeba ještě odečíst náklady od zisku. Uvedeme si příklad paušálu, tj. náklady jsou paušálně stanoveny 60 % z vašeho zisku. Náklady jsou tedy 300 000 Kč. Z toho vyjde zisk 200 000 Kč za kalendářní rok. 200 000 Kč je tedy váš základ daně. Z toho následně odečítáte zaplacené na hypotéce. Dejme tomu, že to bylo 50 000 Kč. Základ daně se vám tedy dále poníží o zmíněných 50 tis. Kč. Od základu daně si můžete odečíst př. nějaké dary, platby na penzijní připojištění aj.

Příklad č. 2

Jste zaměstnanec a hrubý zisk jste měli př. 400 000 Kč. Z personálního oddělení dostanete potvrzení o příjmech z vaší závislé činnosti. Na tomto potvrzení již není uvedena hrubá mzda a částka, kterou jste zaplatili na sociálním a zdravotním pojištění. Zaměstnavatel vám předá potvrzení pouze s částkou, kterou jste si vydělali v čistém. Tato částka je pro naše účely řekněme 300 000 Kč, a to je tedy váš vyměřovací základ. Následně od něho můžete odečíst úroky a další částky viz předchozí odstavec.

Odečíst úroky si můžete i ze stavebního spoření, přesněji řečeno z úvěru, který vám poskytla v rámci vašeho stavebního spoření vaše stavební spořitelna. A jak funguje úvěr se stavebního spoření?

Odpočet úroků z hypotéky zpětně

Tato možnost v České republice bohužel uplatnit nelze. Takže pokud jste již zmeškali možnost úroky za předchozí kalendářní rok v daňovém přiznání odečíst. Budete si muset počkat na další rok. S odečítáním úroků z hypotéky nebo stavebního spoření neotálejte. V prvních letech bývají částky, které na úrocích zaplatíte nejvyšší. Připravili byste se tak o pěkně vratky na daních.

Pro jistotu vám ještě přikládáme odkaz na tiskopisy finanční správy, které se vám při tvorbě daňového přiznání budou hodit.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.