Finanční rozpočet a pravidlo 10-20-30-40
S osobním rozpočtem vám pomůže pravidlo 10-20-30-40

Poznejte kouzlo pravidla 10-20-30-40

Přemýšlíte nad tím, jak udržet osobní rozpočet pod kontrolou? Rádi byste zajistili rovnováhu mezi svými příjmy a výdaji a ušetřili i něco navíc? Pokud ano, vsaďte na pravidlo 10-20-30-40. Co konkrétně znamená a jak ho lze využít, se dozvíte v následujícím článku.

Pravidlo 10-20-30-40 prakticky

Pravidlo 10-20-30-40. Všimli jste si, že součet čísel je 100? To proto, že představuje váš celkový příjem. Ten je vhodné si rozdělit na čtyři hromádky. Deset procent by měla tvořit finanční rezerva, dvacet procent úspory, třicet procent výdaje na bydlení a čtyřicet procent běžná spotřeba.

Jak konkrétně pravidlo funguje? Zkuste si to celé představit na příkladu čtyřčlenné rodinky. Pro jednoduchost zvolíme někoho, kdo má vyšší rodinný rozpočet. Třeba rodiče, kteří vydělávají dohromady měsíčně 100 000 Kč čistého. Děti jsou ještě malé, chodí do školky a žádné příjmy tedy nemají.

10 % = finanční rezerva

Rodiče posílají pravidelně každý měsíc 10 000 Kč na svůj spořicí účet. Chtějí mít totiž možnost pokrýt neočekávané výdaje jako například rozbitý sporák nebo pračku. Jsou si také jistější, když vědí, že mohou zůstat pár měsíců doma, pokud budou mít v úmyslu hledat jinou práci.

20 % = úspory

Rodiče mají své děti moc rádi a chtějí jim v budoucnu pomoci postavit se na vlastní nohy. Proto každý měsíc posílají 5 000 Kč každému z nich na stavební spoření. Myslí ale i na svou budoucnost, a tak si každý z nich platí měsíčně 5 000 Kč na doplňkové penzijní spoření. Celkem tedy tvoří jejich úspory částku 20 000 Kč měsíčně.

30 % = výdaje na bydlení

Rodinka bydlí v pronajatém bytě. Nájem je vyjde na 20 000 Kč měsíčně. K tomu se přidají ještě výdaje na energie a vodu, které dohromady tvoří 10 000 Kč měsíčně. Celkem tedy platí měsíčně za bydlení 30 000 Kč.

40 % = výdaje na spotřebu

Zbytek měsíčního příjmu tvoří výdaje na běžnou spotřebu. Ty už jsou čím dál tím vyšší, protože děti pořád rostou a potřebují stále větší oblečení a boty. K tomu se přidá nové kolo, výbava na lyžování a tak dále. Navíc rodiče platí výdaje na auto. Když se vše sečte, měsíčně na výdajích na spotřebu zaplatí 40 000 Kč.

Pravidlo 10-20-30-40 a finanční rozpočet
Pravidlo 10-20-30-40 vám pomůže udržet rozpočet v rovnováze.

Další možnosti

Pokud vám více vyhovuje, můžete zvolit pravidlo 50/30/20, které funguje na podobném principu. Padesát procent tvoří nutné výdaje jako je bydlení, oblečení, doprava, jídlo a podobně. Třicet procent pak výdaje na osobní potřebu. Tedy na volný čas váš a vašich dětí. Jde o výdaje domácností, bez kterých se můžete obejít, ale byla by velká škoda je z rozpočtu vyškrtnout. Zbylých dvacet procent představují výdaje na úspory a investice. Tedy ty, které lze využít k vytvoření finanční rezervy.

Pravidlo vám pomůže nejen zajistit rovnováhu mezi příjmy a výdaji, vybudovat finanční rezervu a snížit riziko finančních potíží, ale také udržet kontrolu nad výdaji. Nebudete tak zbytečně utrácet. Zároveň si vše naplánujete a snížíte tak stres. Toto pravidlo je sice doporučováno odborníky, je ale na každém, jaký způsob správy svých financí zvolí. Někomu může pravidlo 10-20-30-40 vyhovovat, jinému ne. Řiďte se tedy vždy svými možnostmi a potřebami.


Další konkrétní příklad tohoto pravidla si můžete přečíst na Aktuálně.cz.