Povinné ručení je pojištění, které musí ze zákona mít uzavřené každý majitel vozu. Mezi nejčastější rozhodující parametry patří hlavně jeho cena, ale také spolehlivost pojišťovny při plnění, což je mezi řidiči dost konzultováno, takže ty horší pojišťovny, které svým klientům nevycházejí vstříc, jsou v jisté nevýhodě. Abyste byli maximálně spokojeni, ptejte se tedy v první řadě v okolí na reference. Dalším parametrem by měly být konkrétní služby, které v rámci pojištění pojišťovny poskytují. Které to jsou?
Proč je nutné mít uzavřené povinné ručení?
Povinné ručení, jak již jeho název napovídá, je povinen sjednat každý majitel vozu. Bez smlouvy o tomto pojištění se již dnes na úřadě ani nedomůžete přepisu automobilu na nového vlastníka. Je to z toho důvodu, že nehodu může způsobit i ten nejsvědomitější řidič. Následně je pak nutné uhradit druhé straně vzniklé škody. V případě, že nebude povinné ručení sjednáno, je řidič povinen zaplatit tyto výlohy z vlastní kapsy. V tom druhém je samozřejmě hradí pojišťovna. Částky nebývají zrovna nízké, náhrady škod se mohou vyšplhat i několika milionům korun.
Limity pojistného plnění
U povinného ručení jsou limity zcela stěžejní. Způsobení takové dopravní nehody s sebou totiž nese skutečně velké výdaje. Pokud se vám nedej bože „podaří“ nebourat více aut, hromadné nehody se zúčastní kamion nebo způsobíte škody na zdraví či životech, šplhají se částky až do řádů desítek milionů. Zákon proto určuje také minimální výši limitů, která činí 35 milionů korun. Ve výše uvedených případech však mohou být náhrady ještě vyšší, proto neváhejte, a raději volte smlouvu s těmi nejvyššími limity.
Připojištění a bonusy
K povinnému ručení si můžete vybrat z řady připojištění a jiných zajímavých bonusů, které ušetří další výdaje spojené se škodami na voze. Váš automobil si můžete připojistit proti živelným událostem, pojistit si převážená zavazadla, připojistit se proti srážce se zvěří či proti rozbití čelního nebo všech skel v autě. Využít můžete také různých bonusů, které u některých smluv pojišťovny poskytují. Mezi ty patří například využití doplňkových asistenčních služeb nebo zapůjčení náhradního vozu v případě nehody.
Co všechno se z povinného ručení hradí?
Základní položky, které musí povinné ručení krýt, jsou stanoveny zákonem číslo 168/1992 Sb. Podle tohoto nařízení je pojišťovna povinna uhradit veškeré věcné škody a další nutné náklady k jejich odstranění. V praxi tedy platí škody na vozidlech a jiném majetku, škody na zdraví, odškodné za trvalé následky nebo usmrcení, léčebné výlohy, ušlý zisk nebo například právní zastoupení poškozené strany.
Co může ovlivnit výši pojistného?
Výše pojistného není nijak pevně stanovena a podílí se na ní řada různých faktorů. Finální cenu ovlivňuje například to, zda chcete pojistné hradit jednou ročně, čtvrtletně nebo měsíčně. Je také rozdíl, zda pojišťujete osobní automobil, dodávku nebo třeba tahač. Dalším faktorem je výkon motoru nebo zdvihový objem válců. Cenu samozřejmě ovlivní i vámi nastavená výše pojistného plnění – čím vyšší limity, tím vyšší částka.
Mezi čistě osobní faktory patří předchozí řidičské zkušenosti a počet způsobených dopravních nehod, věk vlastníka vozidla, místo bydliště (ve větších městech je také vyšší riziko nehody), stáří vozidla a podobně. Aby byla cena co nejnižší, doporučujeme také provést srovnání povinného ručení od různých pojišťoven. To můžete udělat na online srovnávačích. Můžete jich využít i víc, nabídky si nechat zaslat do mailu a následně vyhodnotit. Pokud nejste odborník, tak možná narazíte na celou řadu parametrů a slovíčkaření. V tomto případě přichází na řadu staré dobré doporučení.
Zkuste také článek o bankovní identitě nebo o aktivech a pasivech.
Ohodnotit