Jak se zbavit dluhů
Zdroj: Canva.com

Jak splatit dluh snadno a rychle?

Dostat se do dluhové pasti můžete z různých důvodů. Někomu tam pomůže neznalost, dalšímu nespokojenost, někomu nevýhodná půjčka a jinému špatná životní situace. Jedno je ale společné. Je potřeba se k těmto problémům postavit čelem a řešit je. Jaké jsou vaše možnosti?

Jak se lidé zadluží? Jen půjčky?

Využívat cizí peníze není dnes žádný problém. Naopak. Půjčky na bydlení i spotřební úvěry jsou oblíbenější než kdy před tím. Seriózní banky i nebankovní společnosti lidem ve špatné životní situaci další peníze nepůjčí. Bohužel se u nás najde spousta institucí, které půjčují peníze v podstatě komukoliv. Je jim jedno, jestli dlužník bude mít možnosti, jak splatit svůj dluh. Stačí mít občanku a 18 let. Víc je nezajímá. Seriózní půjčky si můžete porovnat v našem srovnávači nejvýhodnějších půjček.

Tip: Více si o půjčkách můžete také přečíst na webu Žij Úspěšně, kde můžete půjčky také porovnat.

Ty méně seriózní společnosti neřeší, zda nabízí peníze čerstvě plnoletým, kteří právě přicházejí na chuť blikajícím automatům. Nebo někomu, kdo prostě potřebuje tu novou značkovou kabelku a drahé kozačky. Další si dokola půjčuje, protože je to v jeho okolí běžné. Ono se to nějak vyřeší. Samozřejmě jsou tu i lidé, kteří potřebují finanční prostředky na opravdu důležité věci. Ty jsou ale v menšině. Zde se nebavíme o půjčkách a hypotékách na bydlení, které dávají smysl a dlužníkovi se často také vyplatí.

Jak tedy splatit dluh, když už ho máte

Utratit peníze, svoje i cizí, je velmi snadné. Splácení je pak již méně příjemná záležitost. Je proto potřeba si sednout a vše pořádně promyslet.

1. Souhrn příjmů a výdajů

V prvním kroku si dejte dohromady všechny své příjmy a výdaje. Pokud máte více půjček, udělejte si v nich jasno. Sepište si na papír sloupečky „celková půjčka“, „splaceno“, „zbývá zaplatit“, „měsíční splátka“, „roční úrok“. Vytvořte si zkrátka přehled všech svých půjček na jednom místě.

2. Rozhodněte, co dál

V dalším bodě se rozhodněte, jak se zbavit dluhu. Zvážili jste možnosti refinancování úvěru a konsolidaci půjček? Konsolidace půjček pro zadlužené dnes nabízí každá banka. Mohlo by vám to ušetřit spoustu peněz a získáte lepší orientaci ve svých dluzích. Pokud pro vás refinancování není to pravé, nevadí. Co úprava splátkového kalendáře? Zvažte, jakým stylem budete své dluhy umořovat a dle toho upravte jednotlivé splátky. Níže vám nabízíme pár metod.

3. Přemýšlejte o penězích

Bez ohledu na své dluhy, zvyšujte svoji finanční gramotnost. Peníze jsou skvělý sluha, ale zlý pán. Dejte si dohromady svůj rodinný rozpočet a jasně určete, za co budete peníze utrácet a kdy. Jistě přijdete na spousty položek, bez kterých se nějakou tu chvíli obejdete. Alespoň než se vaše situace trochu zlepší a stabilizuje. 

4. Přiznejte si pravdu

Jo, jste ve špatné situaci. Je nepříjemná, vyčerpávající. Ale na druhou stranu je potřeba se s ní poprat. Smiřte se s tímto stavem, přestaňte věšet hlavu a řešte problém, jak nejlépe umíte. Ve chvílích, kdy vám bude úzko se nebojte s někým promluvit a probrat své pocity a starosti. 

5. Zvyšujte své příjmy, snižujte výdaje

Opravdu se zamyslete nad tím, za co utrácíte své peníze. To, co není životně důležité, omezte. Alespoň na nějakou dobu. Jídlo vařte sami. Sepisujte si jídelníček na celý následující týden. Dle toho nakupujte suroviny. Raději jděte do obchodu častěji pro pár položek, než udělat zbytečně velký nákup a část ho vyhodit. Takto si vytvoříte nový návyk, který se vám bude hodit po celý život.

Oblečení si zpravujte a naučte se nakupovat v second handu. Najdete zde originální kousky za pár korun. Opět kupujte jen ty části oblečení, které ve vašem šatníku skutečně chybí.

Najděte si na nějaký čas další práci nebo brigádu. Ač někdo může tvrdit, že práce není, tak je. A je jí spousta. Pokud máte problém sehnat si práci, svůj volný čas věnujte dalšímu vzdělávání. Čtěte knihy a zvyšujte svoji hodnotu na pracovním trhu.

Co vám ještě může pomoci?

Snažte se vyhýbat sociálním sítím. Iluze, kterou vytváří na vás může přenést splín. Dále pokud víte, že máte problém s utrácením peněz, vyhýbejte se obchodům, ve kterých se projevuje vaše slabost. Také nesledujte reklamy, které mají za úkol vás přesvědčit, že daný výrobek/službu potřebujete. 

Metody, jak se zbavit dluhů

Existuje několik metod, jak splatit všechny vaše dluhy

Metoda sněhové koule

U metody sněhové koule umořujete půjčky od nejnižších po nejvyšší. Minimálními dohodnutými splátkami splácíte veškeré své dluhy. Všechny další peníze, které máte navíc, posíláte na jeden konkrétní dluh. U metody sněhové koule nejdříve splatíte nejnižší dluhy a pak se postupně přesouváte k těm vyšším. Příjemný, až blažený pocit, který pocítíte při splacení půjčky je pro vás velmi motivující. A chcete splácet dál. Toto je také výhoda této metody. 

Nevýhodou pak je, že nemáte propočítané úroky a to pro vás může být finančně méně výhodné. Celkově tak zaplatíte více peněz, než byste museli. 

Metoda laviny

Zde naopak splácíte dluhy podle výše úroků. Nejdříve splatíte půjčku s nejhorším úrokem. Tu s nejlepším si necháte na konec. Může se stát, že u tohoto postupu vám splacení alespoň jedné půjčky bude trvat dlouho. To vám na dobrém pocitu moc nepřidá. Metodou laviny ale ušetříte na úrocích. A někdy to jsou celkem velké částky.

Pokud se tedy chcete zbavit svých dluhů, co nejdříve, navyšujte svoje příjmy a snižte co nejvíce svoje výdaje. I když máte pocit, že to už víc nejde, tak jde. Čím dřív svou situaci začnete opravdu řešit, tím dříve budete mít klid.

Máte zkušenosti s dluhy? Povedlo se vám tuto situaci vyřešit? Podělte se o své zážitky dole v komentáři a podpořte lidi, kteří nyní tuto nelehkou dobu prožívají.

Baví mě psaní, investice, finance a další různorodá témata. Ráda věci srovnávám a vyhodnocuji.