Každý, kdo disponuje větší finanční hotovostí, přemýšlí, jak své peníze efektivně zhodnotí. Peníze odložené na běžném účtu jsou dnes již pasé. Prostředky se na něm nezhodnocují a nemalou část z nich ukousne inflace. Jak tedy na zhodnocení peněz? Nabízí se dvě možnosti. Spoření a investování. Spoření je bezpečná alternativa, avšak peníze vám příliš nerozmnoží. Ale ani neznehodnotí. Pokud chcete získat větší obnos, nabízí se možnost investování. To je oproti spoření rizikovější a můžete na něm vydělat i prodělat. Spoření a investování jsou základy hospodaření s penězi.
Spořící produkty ke zhodnocení peněz
Spořících produktů se nabízí hned několik. Při jejich využívání máte jistotu, že budou vaše peníze v bezpečí, ačkoliv jejich hodnota příliš neporoste. Oproti investování se jedná o méně rizikovou možnost zhodnocení peněz.
Stavební spoření
Víte, že následujících 6 let nebudete potřebovat odkládané peníze? Pak se nabízí stavební spoření jako dobrá volba ke zhodnocení peněz. Tato lhůta 6 let je upravena v zákoně o stavebním spoření a je jednou z kritérií pro získání státní podpory. Jakmile tato lhůta uběhne, můžete smlouvu ukončit a peníze včetně státní podpory vybrat. Státní podpora je 2 000 Kč ročně a získané úroky převyšují inflaci. Díky stavebnímu spoření můžete také získat i zvýhodněný úvěr na bydlení.
Spořící účty
Na spořicí účet si můžete rychle a bezpečně odložit své peníze. Je to jeden z nejběžnějších způsobů zhodnocení peněz. Jeho vedení je zpravidla zdarma a banky nabízí okamžitou dostupnost uložených prostředků. Spořicí účet lze zřídit samostatně, nebo jako součást běžného účtu. Díky tomu je jednoduché převádět peníze z běžného účtu na spořicí a opačně. Jeho nevýhodou je nízká úroková sazba a časté podmínky k získání lepšího úroku – například minimální obrat, platbu kartou atd.
Termínované vklady
Termínované vklady oproti spořicím účtům nabízí vyšší úročení výměnou za sjednání předem vymezené doby (zpravidla 5 let). Peníze nelze libovolně vkládat a vybírat, to je možné až po uplynutí spořící doby. Při předčasném výběru peněz přijdete o úroky a někdy zaplatíte penále. Nespornou výhodou termínovaných vkladů je garantovaný úrok po celou dobu vedení, který je vyšší než u spořicích účtů. Tento způsob zhodnocení peněz je vhodný pro ty, kteří mají vyšší finanční obnos, který neplánují v následujících několika letech použít. Minimální počáteční vklad je v řádech desetitisíců korun.
Penzijní spoření
Penzijní spoření vám pomůže zajistit se na důchodový věk. Nemusíte se tedy spoléhat pouze na státní systém důchodového zabezpečení, který je do budoucna velmi nejistý. Stát přispívá částkou od 90 Kč do 230 Kč měsíčně podle výše spoření a podporuje ho dalšími daňovými výhodami – daňová úspora při spoření částkou nad 1 000 Kč za měsíc.
Měsíční příspěvek (Kč) | Státní spříspěvek |
100 – 299 | bez nároku na státní příspěvek |
300 – 999 | 90 Kč + 20 % z částky nad 300 Kč |
1000 a více | 230 Kč |
Někteří zaměstnavatelé využívají penzijní spoření pro své zaměstnance jako benefit. Penzijní spoření není spoření v pravém slova smyslu. Jedná se totiž o investování. To znamená, že zhodnocení peněz není zaručeno. Další nevýhodou je, že vklady nejsou pojištěny. Jestliže budete chtít s vkladem volně nakládat, bude vám udělena pokuta.
Vkladní knížky
Ačkoliv se vkladní knížky mohou zdát jako zastaralé, stále existují. Díky silné konkurenci na trhu se na ně postupem času zapomnělo a nyní se s nimi setkáte spíše výjimečně. Jsou oblíbené zejména mezi staršími lidmi, kteří mají přehlednou evidenci o pohybech peněz. Založení, vklady i výběry jsou zdarma. Tento jednoduchý produkt ovšem nabízí takřka nulový úrok. Je tedy srovnatelná s hotovostí odloženou na běžném účtu. S vkladní knížkou může nakládat pouze její majitel a při nečinnosti, nebo úmrtí majitele běží 20letá lhůta, po jejímž uplynutí vklad zanikne – to znamená, že majitel (dědic) o peníze přijde. Existence vkladní knížky je časově neomezená.
Spoření pro děti
Mnoho rodičů chce svým dětem zajistit lepší budoucnost. Proto se čím dál více z nich uchyluje ke spoření pro děti. To nabízí hned několik variant. Kromě speciálních a spořicích účtů pro děti, které nabízí téměř nulové nebo nízké zhodnocení peněz je oblíbeno stavební spoření. Rodiče tento typ spoření volí nejčastěji kvůli minimálnímu riziku a podpoře od státu.
Investiční možnosti ke zhodnocení peněz
Touto cestou se uchylujeme, když chceme své peníze rozmnožit. Každý, kdo se rozhodne své peníze vložit do investic, musí počítat s variantou, že o tyto prostředky může přijít. Efektivním investováním můžete také zbohatnout. Ideální je tedy rozložit rizika – diverzifikovat. Pojďme si nastínit několik investičních příležitostí.
Akcie
O akciích, jako způsobu investování se mluví neustále. A opravdu patří mezi nejlepší zhodnocení peněz. Při nákupu akcií je důležité pečlivě zvážit kvalitu emitenta – akciové společnosti. Pokud nemáte s nákupem akcií zkušenosti, je vhodné se poradit s někým zkušeným. Ten vám poradí, jaké akcie nakupovat a kde s nimi obchodovat. Dobrý výběr akcií vám pomůže k větším ziskům a to nejen samotným zhodnocením těchto cenných papírů, ale i výplatou dividend. Pozor – ne každá společnost dividendu vyplácí. Například Google nebo Amazon dividendu nevyplácí a v budoucnu zatím ani neplánuje. Za nákup a prodej akcií zaplatíte poplatek podle množství nakupovaných cenných papírů. Jestliže nákup akcií zvažujete, nebo již máte koupené, je nezbytné aby jste sledovali vývoj na finančním trhu.
Komodity
S komoditami je na trhu obchodováno v jednotné kvalitě a hodnotě různými výrobci. To znamená, že dodávky od dodavatelů jsou zastupitelné a můžeme je tedy nahrazovat.
Mezi komodity řadíme zboží jako:
- kovy (zlato, stříbro, měď),
- energie (ropa, zemní plyn, topný olej),
- zemědělské produkty (kukuřice, rýže, sójové boby),
- maso a dobytek (živé hovězí),
- potraviny (káva, kakao, cukr),
- suroviny (bavlna).
Při investicích do komodit musíte počítat s vysokým rizikem ztráty a také vysokým počátečním vkladem. Obchodovat s komoditami je možné také virtuálně. Nemusíte tedy řešit jejich uskladnění. Investice do komodit je vhodná pro zkušené investory, kteří dokážou odhadnout jejich budoucí vývoj. Pozor si musíte dát také na podvodné nabídky garantující vysoké zisky.
Podílové fondy
Podílové fondy jsou vhodné pro všechny, kdo jsou ochotni investovat své finanční prostředky na delší dobu. Čím delší dobu totiž budete podílové listy držet, tím větší zhodnocení můžete získat. Výnos získáte jako rozdíl mezi nákupem a prodejem plus odečtení poplatků. Někdy mohou být vstupní poplatky vysoké. Dále platíte také pravidelné roční poplatky za správu. Podílové fondy se vyznačují vysokou mírou likvidity. To znamená, že je můžeme rychle proměnit v hotovost. Investiční společnost odkoupí podílové listy za aktuální cenu.
Dluhopisy
Dalším způsobem zhodnocení peněz jsou dluhopisy, které zaručují držiteli pravidelný peněžní výnos. Zavazují emitenta k vyplacení peněžního obnosu uvedeného v dokladu včetně úroku a v předem daném termínu. Výhoda dluhopisů spočívá v tom, že dopředu znáte předem stanovený finanční výnos (kupón). Dluhopisy dělíme na státní, korporátní (podnikové) a komunální. Na trhu se můžeme setkat s tzv. „finančními šmejdy“, kteří prodávají dluhopisy neprověřených a nespolehlivých emitentů.
Nabízíme několik tipů k vytvoření pasivního příjmu.
[…] 💡Tip: Věnujte pozornost také článku: Jak na bezpečné zhodnocení peněz? […]