Jak dlouho trvá schválení hypotéky?

Dostali jste se do fáze, kdy začínáte uvažovat o tom, že byste si sami nebo s někým dalším vzali hypotéku? Co vše ale takové zařízení hypotéky vůbec znamená? Je toho celkem mnoho a celý proces není záležitostí měsíce. To, jak dlouho trvá schválení hypotéky a mnoho dalšího si za chvíli nastíníme.

Co je hypotéka?

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Zástavní právo se vztahuje zpravidla k nemovitosti, na kterou si hypotéku berete. Nemusí to tak ale být. Nemovitost může a nemusí být v ČR. Pokud se jedná o nemovitost v ČR je vždy zapsána v katastru nemovitostí.

Jaké druhy hypotéky známe?

Základní rozdělení, které můžeme použít je na:

 • účelová hypotéky
 • neúčelová (americká) hypotéka

Další rozdělení, které můžeme použít je:

 • hypotéka se zálohovým čerpáním
 • hypotéka na refundaci
 • hypotéka bez nemovistosti
 • štafetová hypotéka
 • hypotéka 2v1

Co znamená zpětná hypotéka? Pokud vás tento druh hypotéky zajímá, přečtěte si více.

Účelová hypotéka

Vhodná na koupi nemovitosti včetně družstevního bytu. Tuto hypotéku můžete použít také na vypořádání spoluvlastnických podílů nebo společného jmění manželů, po rozvodu.

Neúčelová (americká) hypotéka

Tuto hypotéku lze použít na cokoliv, ale je nutné, abyste ručili nemovitostí. Na tuto nemovitost nesmí váznout žádné zástavní právo ani cokoliv jiného. Věcné břemeno, kupříkladu.

Hypotéka se zálohovým čerpáním

Tato hypotéka je vhodná v případě, že se chystáte na opravu kupované nemovitosti, svépomocí. S bankou si individuálně domluvíte podmínky čerpání, a to po částech (zálohách).

Hypotéka na refundaci

Tento typ je vhodný v případě, že jste již zainvestovali do nemovitosti a potřebujete peníze zpět. Podmínky splácení jsou podobné jako u klasické hypotéky. Zažádat o peníze, můžete až 3 roky zpětně.

Hypotéka bez nemovitosti

Je ideální na nákup nemovitosti v dražbě. Nebo pokud ještě nemáte nemovitost vybranou. Koupi můžete uskutečnit do 3 let od schválení.

Štafetová hypotéka

Je ideální, pokud chcete pomoci svému potomkovi při koupi nemovitosti. Hypotéku na nemovitost si vezmete ještě v době, kdy vaše ratolest není schopná splácet. Jakmile má svůj dostatečný příjem, předáte mu štafetu ve splácení. Tyto podmínky je nutné s bankou domluvit dopředu, a proto jsme použili název „štafetová hypotéka“.

Hypotéka 2v1

Jde o kombinaci účelové části, tedy té na koupi nemovitosti. A neúčelové části, která je vhodná například na rekonstrukci. Dále neúčelovou část můžete použít na cokoliv dalšího, úprava zahrady, stavba garáže apod.

Co vše pro schválení hypotéky potřebujete?

Vypíšeme si jednotlivé dokumenty, zároveň s krátkým popisem, pokud je vhodně ještě něco dovysvětlit. Takže tedy pro vyřízení hypotéky budete potřebovat:

 • Občanský průkaz a druhý doklad totožnosti (pas, řidičský průkaz)
 • Potvrzení o příjmech (v případě OSVČ, daňové přiznání)
 • Žádost o hypotéku (každá banka bude mít svůj vzor)
 • Rezervační smlouva (ke koupi nemovitosti), případně smlouva o smlouvě budoucí
 • Odhad nemovitosti (připravuje většinou banka, u které žádáte)
 • Hypoteční smlouva
 • Žádost o čerpání
 • Doložení o pojištění nemovitosti (musí mít před čerpáním ze zákona každá nemovitost, na kterou je hypotéka poskytována)
 • Zástavní smlouva (vydá vaše banka, podepíše jí ten, od koho nemovitost kupujete)
 • Návrh na vklad zástavního práva (přiložíte zástavní smlouvu z předchozího kroku)

Jak dlouho celý proces schválení hypotéky trvá?

Záleží na rychlosti a správnosti vámi dodaných dokumentů. Samozřejmě to se odráží od toho, zda si hypotéku zařizujete sami, anebo vám s tím pomáhá nějaký hypoteční poradce, kterého si najmete. Celý proces je velmi individuální a záleží na konkrétním příkladu. Obecně řekněme, že od podpisu rezervační smlouvy k předání klíčů od bytu to může zabrat do 6 měsíců. Vyřízení tak může trvat okolo 3 – 4 měsíců. Od podání žádosti přes vyřízení odhadu, schválení hypotéky a načerpání peněz, do advokátní úschovy.

Samotné schválení jako takové, pokud již máte od banky zelenou, že všechny dokumenty jsou správně dodány a na hypotéku dosáhnete, trvá 3 – 4 týdny. Následně se čerpají peníze do úschovy, kdy tento krok může být podmíněn tím, že již v úschově jsou peníze od vás. Tj. část, kterou posíláte ze svých finančních prostředků, tzv. akontace.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.