daně

Daně a nemovitosti – na co si dát pozor?

Co všechno musíte platit za daně v souvislosti s nemovitostmi a jaké daně už jsou minulostí? Pojďte zjistit o daních a nemovitostech to nejdůležitější.

Daně související s nabytím nemovitosti, které jsou minulostí

Téma daní a nemovitostí je poměrně obsáhlé. Dnes se ve spolupráci s realitní agenturou Keller Williams podíváme na pár základních informací, které by vám neměly uniknout. Věděli jste, že většina daní, které máme s nemovitostmi spojené, buď úplně zanikla?

S výčtem těchto neexistujících daní můžeme začít u těch, které souvisejí s nabytím nemovitosti.

·         daň z nabytí můžeme znát i pod dalšími názvy. Například:

·         daň při převodu z nemovitosti,

·         daň z nabytí nemovitosti,

·         daň z nabytí,

·         daň z nabytí nemovitých věcí.

Tato daň však neexistuje už od roku 2020, což majitelům nových nemovitostí šetří až 4 % z kupní ceny. Což je skvělou novinkou, protože to pro mnohé znamená rozdíl mezi tím, zda si nemovitost dovolit mohou či nikoliv.

A co darovací daň?

Ta neexistuje už od roku 2014. Alespoň ne pod tímto názvem. Dary jsou od roku 2014 předmětem daně příjmů fyzických osob.

Které daně vás neminou?

Přestože velké množství daní spojených s nemovitostmi už dávno neexistuje, placení se přece jen nevyhnete. Na jaké daně si dát pozor?

Daň z příjmu při darování

Pokud jste fyzická osoba, bezúplatný příjem se daní 15% sazbou. Této dani se vyhnete pouze pokud jste příbuzným v přímé či pobočné linii či osoba žijící s dárcem, zůstavitelem nebo nabyvatelem poslední rok ve společné domácnosti.

Daň z nemovitých věcí

Daň z nemovitosti nebo také daň z nemovitých věcí oficiálně zanikla už v roce 2014. To však neznamená, že byste se placení vyhnuli. Daň z nemovitých věcí se místo toho dnes dělí na daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek.

Potřebujete vědět o daních a nemovitostech více? Přečtěte si článek zabývající se daňovou tématikou na webu Keller Williams.

Baví mě marketing ve světě internetu. Tvořím marketingové strategie a propojuji marketingové kanály. Již nějaký čas dělám SEO a linkbuilding. Mimo marketing mě zajímají investice, osobní rozvoj, psychologie a obecně lidská existence.