Život s sebou přináší velké množství různých situací. V některých případech se pak nestačí spoléhat se pouze na svůj zdravý rozum a internet, ale potřebujeme vyhledat profesionální právní pomoc. Ne každý si však může dovolit zaplatit honorář advokátovi. Pro tyto případy existuje bezplatní právní poradna.
Bezplatná právní poradna
Bezplatná právní poradna je portál, který je online, zdarma a vždy dostupný a otevřený vašim dotazům týkajících se různých oblastí práva. Podobně také funguje portál pravni-rady.eu. Portál bezplatná právní poradna zavedl malý poplatek za zodpovězení dotazu, který je momentálně 30,-Kč/dotaz a 79,-Kč za přednostní dotaz.
Portál právní rady by měl být stále kompletně zdarma. Služby fungují tak, že vložíte svůj dotaz na webovou stránku a na tento dotaz vám následně odpoví právník, který s poradnou spolupracuje. Také doporučuji projít si již předešlé dotazy a odpovědi, možná zjistíte, že někdo řešil podobnou věc již před vámi. Pokud i odpověď na váš dotaz najdete, neváhejte se zeptat znovu. V mezidobí se totiž mohla změnit právní úprava a situace. Zajistíte si tak dvojí potvrzení vašeho dotazu.
Kdo bezplatnou právní pomoc poskytuje?
Česká advokátní komora je asi největším subjektem, který nabízí bezplatnou právní pomoc i sociálně slabším vrstvám obyvatelstva. Získaní této právní pomoci má samozřejmě určité podmínky, které najdete na stránkách ČAKu.
ČAK ale samozřejmě není jediným subjektem v ČR, který vám může zdarma právně poradit. Pokud se vás týká exekuce, můžete se obrátit na Exekuční komoru ČR. Bližší informace naleznete přímo na stránkách Komory.
Pomoc také najdete u Asociace občanských poraden, která sdružuje několik organizací, které poskytují bezplatné právní poradenství. Toto poradenství se zaměřuje hlavně na rodiče samoživitele, nezaměstnané, lidi, kteří žijí na hranici existenčního minima a národnostní menšiny.
Pomoci vám můžou také studenti práv Univerzity Palackého v Olomouci, kteří bezplatnou právní pomoc poskytují pod dozorem vyučujících a advokátů.
Podobnou pomoc nabízí také hlavní město Praha, které spustilo podobný projektu jako Olomouc, kde ve spolupráci s Univerzitou Karlovou nabízí studenti vyšších ročníků bezplatnou právní pomoc.
Bezplatnou právní pomoc ale poskytují také různé spolky nebo i obce. V případě, že potřebujete pomoc, zkuste se obrátit také na obecním úřadě, případně se zkuste podívat na webové stránky vaší obce.
Zároveň také platí, že právní rady může poskytovat pouze advokát. Nedoporučujeme se proto zapájet do online diskuzí, kde může odpovědět každý. Rozhodně je lepší, když se obrátíte na jednu ze služeb popsaných výše v tomto článku, abyste měli jistotu, že opravdu odpovídá zkušený profesionál.
Je bezplatná právní pomoc řešením?
I když bezplatnou právní pomoc poskytují pouze advokáti, může se stát, že váš problém komplexně nevyřeší.
Advokát, který pracuje pro bono na vás bohužel nebude mít tolik času jako advokát, kterému zaplatíte celou hodinu. Je to riziko těchto bezplatných poraden. Také je možné, že vám advokát zodpoví to, na co se ptáte, ale už nebude vědět, že je na ten dotaz navázáno několik dalších problémů.
Jelikož s vámi advokát nebude spolupracovat dlouhodobě a nebude tak znát vaši konkrétní situaci a veškeré souvislosti.
Na druhou stranu je ale bezplatná právní pomoc rozhodně důležitá. To, že někomu chybí prostředky k získání právní pomoci by nemělo být překážkou vyřešení životní situace. V případě, že potřebujete právní pomoc, ale nemáte peněžní prostředky na advokáta, obraťte se na právní poradnu.
Pokud je vaším největším problémem dluh, zkuste se taky podívat na tento náš článek.
Ohodnotit