živnostenský list
živnostenský list

Co obnáší a kde založit živnostenský list?

Rozhodli jste se rozjet svoje vlastní podnikání? Anebo jen měníte práci a nový zaměstnavatel upřednostňuje, abyste si práci fakturovali? To sice není úplně legální, ale v praxi hojně používaný systém. Prozradíme vám, kde si živnostenský list založíte a také jak přesně postupovat v pár jednoduchých krocích, aby to pro vás bylo co možná nejjednodušší.

Co je živnostenský list?

Živnostenský list vás opravňuje k vykonávání živnosti v oboru, který si zvolíte, a to buď jako právnická osoba, anebo osoba fyzická. Oborů je několik, ale hned na úvod je třeba si říct, že živnosti se dělí do 4 základních kategorií. V každé kategorii je nutné splnění jiných podmínek.

Kategorie živností

  1. volné
  2. řemeslné
  3. vázané
  4. koncesované

1) volné živnosti

Do této kategorie spadají živnosti, u kterých není třeba nic dokládat, pouze se aktivují. Jedná se o živnosti, na které nejsou kladeny žádné zvláštní nároky – stačí právní způsobilost a čistý trestní rejstřík. U volných živností se ještě vybírají jednotlivé obory, kterých je celkem 82. Můžete zvolit jeden nebo všech 82.

2) řemeslné živnosti

Zde je nutný tzv. odpovědný zástupce nebo-li garant, což je osoba, která má v oboru živnosti vzdělání nebo praxi. Vzdělání se dokládá předložením originálu nebo ověřené kopie dokladu výučního listu, maturitního vysvědčení, VŠ diplomu nebo dokladu o rekvalifikaci. Případnou praxi lze doložit typicky potvrzením o zaměstnání, které vydá zaměstnavatel.

3) vázané živnosti

Vázané živnosti se od řemeslných liší tím, že obvykle je u odpovědného zástupce vyžadováno vzdělání a zároveň praxe. 

4) koncesované živnosti

U koncesovaných živností vydává povolení přímo konkrétní úřad nebo ministerstvo. Žádost se podává přes živnostenský úřad s doložením všech náležitostí, což může u jednotlivých živností zahrnovat i např. pojištění firmy, bezúhonnost odpovědného zástupce / zaměstnanců, schválení provozovny apod.

Jak postupovat při založení živnostenského listu?

V pár jednoduchých krocích si řekneme, jak obecně postupovat, pokud jste se definitivně rozhodli, že si živnostenský list založíte.

  1. Podání žádosti na živnostenský úřad (elektronicky nebo osobně)
  2. Doložení příslušných dokladů (přinesete s sebou, anebo nahrajete k elektronické žádosti)
  3. Zaplacení poplatku

Podání žádosti

Elektronicky můžete žádost podat dvěma způsoby, a to buď prostřednictvím Jednotného registračního formuláře, anebo do datové schránky příslušného živnostenského úřadu. Osobně si zkrátka vyberete živnostenský úřad, který máte nejblíže. Nemusí to být podle místa trvalého pobytu.

Doložení dokladů

K provozování všech živností musíte splňovat všeobecné podmínky – být plně svéprávní a bezúhonní. Dále potom pro jednotlivé tipy živností ještě navíc platí tyto podmínky.

Pro ohlašovací živnost
  • volnou – tato živnost obsahuje 82 oborů činnosti, z nichž si při ohlášení vyberete ty obory, které budete provozovat;
  • řemeslnou – podmínkou je buď výuční list, maturita v oboru, vyšší odborné vzdělání, vysokoškolské vzdělání, rekvalifikace nebo šestiletá praxe v oboru. Řemeslné živnosti jsou uvedeny v příloze č. 1 živnostenského zákona;
  • vázanou – odborná způsobilost je upravena zvláštními právními předpisy uvedenými v příloze č. 2 živnostenského zákona.
Pro koncesovanou živnost
  • kromě splnění odborné způsobilosti je zpravidla podmínkou získání i kladné vyjádření příslušného orgánu státní správy. Koncesované živnosti jsou uvedeny v příloze č. 3 živnostenského zákona.

Zaplacení poplatku

Potvrzení o zaplacení poplatku, pokud budete podávat žádost elektronicky, tak vám bude stačit potvrzení o provedené platbě. V tomto případě činí poplatek 800 Kč a další ohlášení živnosti či koncese je za poplatek 400 Kč. Pokud půjdete na úřad osobně, připravte si 1 000 Kč.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.