Pasivní příjem je pojem označující pravidelný příjem, do kterého je nutné investovat pouze na jeho začátku a poté již generuje zisk bez další aktivity nebo investice. Zajistit si pasivní příjem je klíčem k finanční jistotě a svobodě, kdy vás neohrozí ani náhlá nemoc, zranění nebo ztráta zaměstnání.
Zní to pěkně, že? Nemyslete si však, že vytvořit si pasivní příjem nestojí žádné úsilí a péči. V takovém případě bychom přece z pasivních příjmů žili už dávno všichni. Na druhou stranu zajistit si jej není ani nemožné. Tvorba vlastní pravidelného příjmu bez dalších investic je jedna z nejvyšších úrovní finanční gramotnosti, které můžete dosáhnout.
Jak si zajistit pasivní příjem?
Pro zajištění pasivního příjmu je tedy na začátku potřeba vynaložit určité úsilí, vymyslet zajímavý způsob investování, nebát se trochu zariskovat a obětovat počáteční vklad, bez kterého se většinou neobejdete. Přinášíme vám tedy pět ověřených tipů, jak si začít tvořit pasivní příjem.
Obecně lidi můžeme dělit na tři typy lidí:
- První typ o pasivní příjem nestojí, nechápe ho nebo si neuvědomuje jeho benefity a přínosy pro budoucí život.
- Druhá skupina i výhody pasivního příjmu uvědomuje, ovšem ještě ho nedosáhla nebo na jeho dosažení pracuje špatnými technikami.
- Poslední skupina si velmi dobře uvědomuje výhody pasivního příjmu a dosáhla ho.
Investice do nemovitostí
Způsobů, jak investovat do nemovitostí, najdeme hned několik. Pro vytvoření pravidelného pasivního příjmu však doporučujeme strategii, kdy vlastníte nemovitost a pronajímáte ji. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří nemovitost zdědí, ušetříte velké počáteční výdaje. Těm z vás, kteří toto štěstí nemají, nezbývá nic jiného než koupit vlastní nemovitost.
Vybírejte pečlivě a vezměte v potaz všechny možnosti. Můžete například výhodně koupit dům na hypotéku, ze kterého vytvoříte více bytových jednotek. Jeden z nájmů vám bude splácet úvěr a další zisky z pronájmů už tvoří váš pasivní příjem. V případě, že nemáte žádné zkušenosti s pronájmem nemovitosti, tak možná budete překvapeni, že to není taková sranda. O nemovitost se musíte starat a udržovat jí v kondici.
Pronajmout můžete i svůj pozemek. Zájem o pronájem pozemků roste, proto zkuste nabídnout svou zahradu, pole nebo louku na internetu. Můžete tím získat i trvalou péči o pozemek, na který například nemáte čas.
Akcie jsou stále v kurzu
Vyznat se v akciovém trhu vám může přinést velmi pěkné částky. Je však nutné investovat do svého vzdělání v oblasti akcií. Cenné papíry navíc můžete nakoupit za několik desítek tisíc a nemusíte nutně investovat hned v řádech milionů. Z dlouhodobého hlediska si můžete vybudovat opravdu zajímavé zisky. Velkým rizikem je však propad trhu. Právě z tohoto důvodu je důležité vzdělávat se a být připraven na změny.
Velmi dobrý a jednoduchý vstup do světa financí může být například přes Revolut, který poskytuje až triviálně snadný přístup k nákupu akcií. Navíc jeho rozhraní je uživatelsky až návykové a velmi dobře zpracované.
Pronajímejte movité vlastnictví
Nejen v případě nemovitostí se můžeme zaměřit na pronájem. Ostatním lidem můžete pronajímat i své movité věci jako je auto, loď, obytný vůz nebo jiné specifické vybavení.
Lidé si často potřebují něco vypůjčit v půjčovnách, tak proč by nemohli danou věc získat od vás (třeba za lepší cenu). V poslední době se velmi rozjíždí i pronájem aut. Někteří lidé totiž auto nepotřebují denně, nebo jej nechtějí udržovat. Takto si můžete vydělat i několik tisíc měsíčně.
Pasivní příjem z internetu
Internet boří hranice a to i v oblasti příjmů. Existuje hned několik způsobů, jak vydělat na internetu. Pokud si však chcete zajistit pasivní příjem z internetu bude vás to stát úsilí, čas a trpělivost. Je to jako stavba domu nebo hradu. Nejde to hned. Jde to po krůčcích. Ze začátku si nejspíše nepřijdete na peníze jako má řadový zaměstnanec, ovšem pokud budete opravdu zarputilý, tak si za několik měsíců, či spíše let, vybudujete slušný pasivní příjem.
Sociální sítě
Na sociálních sítích jako je Instagram, Facebook nebo Youtube se dá velmi dobře vydělávat. Avšak zde nemůžeme mluvit o pasivním příjmu v pravém slova smyslu, protože vytváření vlastní komunity vás bude stát hodně úsilí i v průběhu činnosti. Sociální sítě generují příjmy tzv. influencerům a stát se jedním z nich vyžaduje nápad nebo jinou přidanou hodnotu. Poté se však už můžeme bavit o částkách v řádek deseti tisíc korun.
Blog nebo web
Na vlastním blogu nebo webové stránce už je to trochu jednodušší. Zde můžete vydělávat pomocí zobrazování reklam, což jsou ale haléře nebo koruny. Platí tu pravidlo, že čím větší návštěvnost vaše stránka má, tím více mají reklamy zobrazení. Dalším faktorem je výběr oboru. Mnohem větší peníze se točí ve financích, nemovitostech než v zahrádkářských radách. Ale jak se říká, tak každý obor má svou špičku a možnost monetizace. Zde se také meze nekladou.
Nejvíce se platí za nápady
Největší příjem si však můžete obstarat vlastním nápadem, za ty se platí zlatem. Sledujte své okolí a potřeby lidí. Co vám na internetu (nebo i obecně) chybí a za co byste byli schopní zaplatit? Investujte do nové aplikace, nebo jiného vynálezu a zajistíte si pasivní příjem.
Také můžete zkusit zdigitalizovat nějaký obor nebo se spíše na tuto vlnu chytnout. Všechny obory nyní zdaleka ještě nevyužívají nejmodernější nástroje a techniky.
Reklamní plochy, o kterých možná nevíte
Vydělávat můžete také na reklamách, které necháte umístit na svém majetku. K propagačním účelům firem může dobře sloužit váš dům u silnice, nebo auto. Za umístění reklamy si lze účtovat několik stovek až tisíc korun ročně. Stačí pouze oslovit některou z reklamních agentur nebo přímo firmy, u kterých si myslíte, že by mohli mít o propagaci zájem.
Způsobů, jak si zajistit pasivní příjem jistě existuje ještě mnohem více. Některé vám přinesou „pouze“ několik stovek, u některých se již bavíme i o desítkách tisíc korun. Jaké máte zkušenosti s pasivními příjmy a jaký tip byste doporučili vy?
[…] Akcie […]
[…] […]