Zkrácený pracovní týden
Jak to vypadá když pracujete pouze 4 dny v týdnu?

4denní pracovní týden. Jaké má výhody?

Ve zprávách a různých článcích se poslední dobou poměrně často skloňuje „4denní pracovní týden“. Název je víceméně postačující a opisuje, co je pointou. V tomto článku si přiblížíme, jak 4denní pracovní týden funguje a jaké jsou jeho výhody i nevýhody.

Jak to funguje?

4denní pracovní týden funguje tak, že si zaměstnavatel určí 1 den v týdnu, kdy jeho zaměstnanci nepracují. Aby to mělo smysl, je to zpravidla pondělí nebo pátek. Tento den určí společnost buď celoplošně, nebo v systému střídání. Tedy např. 1 tým pracuje v pátek, ale nepracuje v pondělí a naopak. Tento den není využíván jako home office a nemají se v něm dohánět pracovní resty, které zaměstnanci nestihli v daném týdnu. Každá společnost si ale musí nastavit svůj vlastní systém 4denního pracovního týdne, neexistuje jedno řešení pro všechny. Specifické podmínky si upravuje každý zaměstnavatel zvlášť.

Při zavedení 4denního pracovního týdne není vždy možné udržet stávající fungování společnosti. Například, pokud zaměstnanci měli každý den 1 poradu, tyto porady se musí omezit tak, aby každý zaměstnanec zvládl odvést svou práci a mohl pracovat tyto 4 dny v týdnu. Vytváří se tak větší tlak na to, aby nic v práci nebylo ztrátou času a aby byli zaměstnanci co nejefektivnější.

Zároveň se nejedná o práci ve stylu, že každý den pracujete 10 hodin, odpracujete tedy celkově 40 hodin, ale pracujete jenom 4 dny. Jedná se o situaci, kdy pracujete 4 dny v týdnu po 8 hodinách, jak jste byli zvyklí. Odpracujete tedy pouze 32 hodin za daný týden. Pointou je také to, že mzda zůstane stejná jako při plném pracovním týdnu. Jinak by tento systém neměl velký smysl.

4denní pracovní týden
Na práci máte jenom 32 hodin týdně.

Co může být problematické

Asi jednou z nejdůležitějších věcí je samotná organizace práce. Pracovat pouze 4 dny v týdnu, když je objem vaší práce stejný, vyžaduje skvělou organizaci pracovního času. Také si zaměstnanci potřebují lépe vědět určit pracovní priority. Pokud to ale zaměstnanci dokážou, pracují většinou mnohem efektivněji. Většina průzkumů ukazuje, že během 4denního pracovního týdne jsou zaměstnanci šťastnější, efektivnější a stejně produktivní.

Zaměstnanci ale potřebují určitou disciplínu. Ta většinou nepřichází sama od sebe a musí se natrénovat. Ze začátku proto může být přechod trochu problematický. Zaměstnanci si na to ale dokážou poměrně rychle zvyknout, zvlášť pokud jsou motivovaní vidinou 3 dny pouze pro sebe. Je totiž jednodušší soustředit se pouze na práci, když víte, že polovinu týdne se můžete soustředit na svůj osobní život. Zaměstnavatel proto nemůže očekávat, že všechno poběží jako hodinky hned první týden po zavedení 4denního pracovního týdne. Dlouhodobě ale existují pozitivní výsledky u společnosti, které 4denní pracovní týden zavedly.

4denní pracovní týden má kopec výhod.
Zaměstnanci jsou mnohem efektivnější, motivovanější a spokojenější.

Výzvy pro zaměstnance

4denní pracovní týden není výzvou pouze pro zaměstnavatele, ale také pro zaměstnance. Může jistou dobu potrvat to, že se zaměstnanci přepnou do nastavení „4 dny pracuji, 3 dny mám volno“. V případě, že je člověk zvyknutý pracovat i po večerech neb o víkendech, je nutná změna jeho myšlení a návyků.

Celou pointou tohoto systému je to, aby si zaměstnanci náležitě oddechli, byli efektivnější a motivovanější. To ale není možné, pokud pracují večer nebo přes víkend a nemají čas na sebe a na svou rodinu.

4denní pracovní týden reflektuje dnešní pracovní realitu, požadavky zaměstnanců a také to, že je v pořádku odejít z práce, pokud mám 1 nebo 2 nepřečtené e-maily, které můžou den počkat. Nepotřebuji kvůli tomu být dostupný 24 hodin 7 dní v týdnu. Tzv. „hustle culture“ (představa, že čím víc pracuji a čím míň času spím a mám na sebe, tím jsem větší borec) začíná opadat a díkybohu za to.

Stresu je v dnešní době mnohem víc než kdykoli předtím, nároky na zaměstnance jen stoupají a práce jako by nikdy nebyl konec. Slovo vyhoření se začíná používat v běžných konverzacích a mobil máme všichni neustále v ruce.

Správně nastavený 4denní pracovní týden má ale mnoho benefitů jak pro zaměstnance tak i pro zaměstnavatele. Pokud jej zaměstnavatel správně nastaví, rozhodně dokáže zvýšit produktivitu a motivaci zaměstnanců a zároveň jim umožní pořádně si od práce vydechnout a věnovat se své rodině nebo svým koníčkům. Zároveň také pomáhá snižovat stres a vede k větší celkové spokojenosti a duševní pohodě zaměstnanců.

Momentálně je Neměcko jednou z průkopnických zemí EU, která zavádí 4denní pracovní týden. Více o tomto si můžete přečíst zde.

Obecně zdá se tedy platí, že 4denní pracovní týden má více výhod než nevýhod. Zda se ale někdy dostane i k nám je zatím nejasné.