dluh

10 rad, jak se dostat z dluhů?

Jak se dostat z dluhů? Dluhy jsou jako stíny, které nás provází na každém kroku. Někdy nám životní okolnosti nepřejí a my do této propasti sklouzneme velmi rychle. Někdy je situace způsobena naší nedostatečnou finanční gramotností. Ať jsou důvody našeho zadlužení jakékoliv, vždy jsou nepříjemné. V následujícím článku si představíme 10 rad, jak se dostat z dluhů a řekneme si, jak jim předcházet.

Hospodaření s penězi

Základním pravidlem pro správné hospodaření s penězi je mít přehled o svých příjmech a výdajích. Je až neuvěřitelné, kolik lidí, kteří měsíčně vydělávají spoustu peněz, má finanční potíže. Kromě vysokých příjmů mají totiž i vysoké výdaje. Nejdříve si tedy do sloupce příjmů napíšeme všechny finance, které nám přitečou do rozpočtu. Mzda, příjmy z podnikání, rodičovský příspěvek, příjmy z pronájmu atd.

Do položky výdajů si napíšeme všechny výdaje, které zaplatíme každý měsíc. Od hypotéky, pojištění, jídla, energií až po drogerii, oblečení, záliby, kadeřnici atd. Zkrátka všechno. Rozdíl mezi příjmy a výdaji je pro nás zásadní. Z tohoto rozdílu si odložíme peníze na pravidelné investování a peněžní rezervu pro nečekané události. Výslednou částku můžeme použít na splátku případné půjčky. Absolutní přehled o našich příjmech a výdajích nám zabrání, abychom nepřesáhli limit, který si můžeme dovolit měsíčně splácet.

Jak předcházet zadlužení?

Primárním pravidlem je, že nesmíme utrácet více, než vyděláme. Pečlivě si rozmyslíme, na co finance, které si chceme půjčit, použijeme. Mnoho lidí si půjčuje peníze na drahé vánoční dárky či luxusní dovolenou. Otázka zní – opravdu chceme řadu dalších měsíců (či let) splácet půjčku na dovolenou? Můžeme upustit od výdajů, které nejsou tolik důležité (například častá návštěva restaurace) a na dovolenou si našetřit. Jistě si ji více užijeme, než s pocitem, že za ni ještě dlouho budeme splácet dluh.

Zadlužení předejdeme finanční rezervou, která by měla každý měsíc tvořit 10 – 20 % našich příjmů. Tuto rezervu si odložíme každý měsíc na spořicí účet pro nečekané události, jako je ztráta zaměstnání, či dlouhodobá nemoc. Peníze můžeme použít také na opravu auta či novou lednici bez toho, abychom se zadlužili.

Jak se dostat z dluhů?

V následujících bodech si řekneme několik tipů, jak se dostat z dluhů, aby se nám v noci lépe spalo.

Začneme méně utrácet

Tím nejen předejdeme zadlužení, ale je to také jeden ze způsobů, jak rychle splatit půjčku. Stačí, když začneme méně navštěvovat kavárny nebo obchody s oblečením. Ze zdánlivě malých položek může být za několik měsíců velký balík, který raději použijeme k očistě od našich dluhů.

Nejdříve splatíme dluh s nejvyšším úrokem

Mnoho lidí preferuje splacení menších dluhů před těmi závažnějšími. Lepší je ovšem splatit nejdříve úvěr s nejvyšším, tedy nejméně výhodným úrokem. Tím naší peněžence ulehčíme nejvíce. Poté se zaměříme, na méně závažné úvěry.

Nevytvoříme si další dluhy

Někteří lidí svou špatnou finanční situaci řeší dalšími dodatečnými půjčkami. Tím se jejich dluhová propast ještě rozšíří. Naším primárním cílem je zbavit se dluhu. Nebudeme si tedy vyřizovat další úvěry.

Zvýšíme měsíční platbu

Toto je jeden ze způsobů, jak se dostat z dluhů rychleji. Avšak pouze v případě, že si to můžeme dovolit. Naše tabulka příjmů a výdajů nám jasně ukáže, jakou částku můžeme měsíčně splácet. Jestliže je naše splátka nižší, bude nám dlouho trvat, než se jí zbavíme. Zároveň se to odrazí také na úrocích a poplatcích. Jestliže nám to finanční situace dovolí, navýšíme svou měsíční platbu.

Přestaneme používat kreditní kartu

Spoustu lidí používá kreditní karty standardně. Umožní nám nakupovat, i když nemáme peníze na účtu. Jestliže se ovšem chceme dostat z dluhové propasti, přestaneme je používat. Musíme se naučit hrát pouze s penězi, které máme. Kreditní kartu tedy zmrazíme, nebo schováme.

kreditní karta
Jestliže se chceme dostat z dluhové propasti, přestaneme používat kreditní kartu.

Použijeme bonusy a přeplatky

Jestliže nám na účtu přistane odměny z práce, nebo vrácený přeplatek za elektřinu, použijeme tyto peníze na splacení dlužné částky. Ačkoliv může být jakkoliv lákavé, použít tyto peníze za potěšení, naším primárním cílem je zbavit se dluhu. Jestliže peníze nevystačí na zaplacení celé částky, použijeme je alespoň na její část.

Najdeme si další zdroj příjmů

Abychom se z dluhové propasti dostali co nejdříve, najdeme si další zdroj příjmů ke svému zaměstnání. Jedná se pouze o dočasné řešení, které nám pomůže vrátit se do života bez dluhů. Vydělané peníze použijeme pouze k zaplacení úvěru. Nenecháme se unést myšlenou, že si za vydělané peníze koupíme něco nového.

Přátelé a rodina

Další možností, jak se dostat z dluhů je, že požádáme o pomoc přátele či rodinu. Pravdou ovšem je, že se k tomuto kroku většina z nás nikdy „nesníží“. Jestliže se ovšem blíží termín splatnosti a my nemáme jinou možnost, pomoc od rodiny může být tím nejlepším řešením. Ačkoliv se nejedná vždy o nejlepší řešení, někdy v krizi není zbytí. Stanovíme si podmínky splacení a tyto podmínky vždy dodržíme.

Prodáme nepotřebné věci

Všichni máme doma předměty, které nepoužíváme. Můžou však posloužit někomu jinému a my můžeme vydělat.  Existují bazary, skupiny na sociálních sítích a další internetové stránky, kde tyto věci můžeme prodat a peníze použít k umoření dluhů.

Konsolidace

Konsolidace půjček může být správnou cestou ke zbavení dluhů. Jedná se o sloučení všech půjček do jedné nové půjčky. Tu si můžeme zřídit u jednoho ze stávajících poskytovatelů, nebo s ní přejít k úplně jinému poskytovateli. Nespornou výhodou konsolidace je, že ušetříme na poplatcích. Vedení jednoho úvěru je totiž finančně méně nákladné, než když máme více půjček. Zároveň nebudeme mít v hlavě více dluhů, ale zaměříme se pouze na ten jediný a uděláme maximum pro jeho doplacení.

Vždy uzavřeme smlouvu o půjčce pouze s poskytovatelem, který je ověřen Českou národní bankou, která vede databázi všech licencovaných zprostředkovatelů společenských úvěrů. Nenecháme se nalákat ani reklamami na získání půjčky bez registru nebo získání půjčky bez doložení příjmů. Tyto úvěry vypadají na první pohled výhodně, opak je však pravdou. Smlouvu sjednáme pouze u prověřených poskytovatelů. Při výběru se budeme řídit několika pravidly, jak vybrat nejvýhodnější půjčku.

Píšu hodně a píšu ráda. Nejvíce mě baví lilfestylová a finanční témata.