živnost

Živnostenský list: Platby, odvody, faktury a paušál!

Co vše je potřeba vědět, jestliže jste si založili živnost a začali podnikat? Kam se přihlásit, kam a kdy posílat platby na odvody. Jak vystavit faktury a jak vést účetnictví či daňovou evidenci? Plynou vám při začínajícím podnikání ještě nějaké další povinnosti? Vše vám přehledně představíme.

Co vše zařídit?

Rozhodli jste se, že začnete podnikat, ale nevíte, kde přesně začít, anebo co obnáší založení živnostenského listu? Vše jsme podrobně sepsali do článku Co obnáší a kde založit živnostenský list? V tomto článku si podrobně sepíšeme, co vše udělat ve chvíli, kdy už máte živnost založenou.

  • zřízení datové schránky
  • registrace na finančním úřadě
  • nahlášení změny na vaší zdravotní pojišťovnu
  • kontaktování správou sociálního zabezpečení
  • rozhodnout se, kde budete a jak budete uchovávat faktury

Zřízení datové schránky

V návaznosti na založení živnosti doporučujeme zajít rovnou na pobočku České pošty a založit si datovou schránku pro podnikající fyzickou osobu. Případně pro právnickou osobu. Jako osoba, které bylo přiděleno IČO (identifikační číslo) máte ze zákona povinnost datovou schránku mít. Na poště vám sdělí přihlašovací údaje a do emailu vám přijde návod, jak postupovat při prvním přihlášení.

Registrace na finanční úřadě

Registrace na finančním úřadě by měla proběhnout automaticky, a to ve chvíli, kdy si živnost založíte. Z živnostenského úřadu by totiž měla dorazit na FÚ zpráva, že jste začali podnikat a úřad vás tak rovnou zaregistruje jako daňový subjekt a přidělí vám DIČ (daňové identifikační číslo). Potvrzení o registraci na finančním úřadě by vám měla dorazit do datové schránky. Příslušný finanční úřad pro vás bude podle místa trvalého pobytu.

Nahlášení na zdravotní pojišťovnu

Ve chvíli, kdy si založíte živnost, tak je třeba, abyste do 8 dnů nahlásili tuto skutečnost vaší zdravotní pojišťovně. Můžete tam zajít osobně, anebo prostřednictvím přihlášení do portálu konkrétní pojišťovny. ZP vám sdělí číslo účtu, variabilní symbol a částku, kterou budete každý měsíc posílat. Protože jste s podnikáním teprve začali, tak budete platit minimální odvod za zdravotní péči.

Správa sociálního zabezpečení

Podle toho, zda bydlíte v Praze, Brně anebo jiném městě či obci budete spadat pod Pražskou správu sociálního zabezpečení, Městskou správu sociálního zabezpečení, anebo Okresní správu sociálního zabezpečení. Příslušná správa by vás měla sama kontaktovat (do datové schránky) a sdělit vám číslo účtu, unikátní variabilní symbol a částku, kterou budete hradit každý měsíc. Na začátku to opět bude nejnižší stanovená sazba.

A co faktury?

Je třeba si rozmyslet, zda budete faktury vystavovat a ukládat př. na svém notebooku do složky, kde si zvolíte, jak sama faktura bude vypadat. Můžete použít nějakou šablonu nebo zkrátka fakturu napsat se všemi náležitostmi ve Wordu a poté převést do souboru PDF. Případně si můžete vybrat aplikaci/program, kde budete faktury spravovat.

Podívejte se na článek o paušální dani a komu se vyplatí

živnost

Daňová evidence nebo podvojné účetnictví?

Daňovou evidenci vedou OSVČ, kterým zákon neukládá povinnost vést (podvojné) účetnictví a kteří zároveň neuplatňují výdaje paušálem. OSVČ musí účetnictví vést pouze, pokud jejich obrat v předchozím roce přesáhl 25 milionů Kč. Toto je jednoduché pravidlo a počítáme, že pokud s podnikáním začínáte, ať už jako fyzická podnikající osoba či osoba právnická, hned se na obrat 25 mil. Kč nedostanete. Postačí tedy, když povedete daňovou evidenci.

Po skončení zdaňovacího období

Máte povinnost podat daňové přiznání, a to do 31 .3.. V případě, že byste měli daňového poradce, tak se lhůta prodlužuje do 30. 6.. S tím se pojí povinnost poslat na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení „přehled příjmů a výdajů“. Každá instituce na to má svůj formulář a lze to udělat elektronicky, prostřednictvím datové schránky. Lhůta pro podání přehledu na SSZ je do jednoho měsíce od podání DaP. A lhůta pro podání na zdravotní pojišťovnu je do 8. 4. konkrétního kalendářního roku.

Psaní článků se věnuji ve volném čase čtvrtým rokem. Jinak jsem máma malého miminka, takže veškerý čas věnuji své dceři. Baví mě cestování, turistika a další všemožné aktivní trávení volného času.