Peníze dělají peníze. Čím více peněz máte, v kombinaci se znalostmi a trochou toho talentu, tím více je můžete množit. No jo, ale jak to udělat, když ty peníze nemáte – ptáte se. Od toho je tu finanční páka. Pomocí dluhu, který je zde pomocnou silou, si dosáhnete pro vyšší výnosnost investice.
Co to je finanční páka
Páka obecně je pomůcka, která pomáhá člověku. Znásobí vaši sílu a vy tak zvládnete úkony, které byste bez tohoto předmětu vykonali jen těžko.


Finanční páka mající anglický název: leverage, je také nástroj. Nástroj, který vám pomáhá ve finančním světě. Nástroj, díky němuž můžete vydělat daleko více peněz, než byste byli schopni jen se svými prostředky. Nástroj, který vás může dostat do finančních potíží.
Jde o to, že pro své obchody si půjčíte cizí peníze, díky nimž navýšíte svůj výdělek. Za pronajmutí platíte úroky. A tak, jak vám mohou tyto půjčené finance pomoci k daleko většímu zisku, vás také mohou dostat do daleko větší ztráty. Pracujte vždy s penězi, které můžete postrádat. Cizí kapitál využijte v případě, že jste si jistí tím, co děláte. Což je ve světě financí, který je doprovázen nečekanými překvapeními, někdy nelehké.
Máte více svých volných prostředků a nevíte, co s nimi? Přečtěte si náš článek 9 tipů na spoření a investice, kde najdete různé možnosti, kam své peníze ukládat. Zkuste také investice do stříbra, které se mohou stát zajímavým koníčkem.
Kdo finanční páku využívá
Tuto pomůcku využívají nejen firmy, ale i jednotlivci pohybující se na finančních trzích.
Jste firma
Máte firmu a pomocí bankovního úvěru nebo vydáním dluhopisů navýšíte svůj kapitál. Tento kapitál dále využijete k investování. Pokud je výnosnost nových aktiv vyšší než úrok z úvěru, vyděláváte. Navíc jsou úroky z úvěru daňově uznatelné. Můžete si tedy o ně snížit zisk, z kterého budete odvádět daň. Tomuto efektu se říká daňový štít. Není ale dobré firmu zadlužit moc, může to ohrozit její finanční stabilitu.
Výpočet pro finanční páku:
Finanční páka = celková aktiva / vlastní kapitál
Ukazatel finanční páky (FP) ukazuje míru zadluženosti vašeho podniku. V případě většího zadlužení bude pro vaši firmu problém získat další úvěr. Některá z bank vám ho možná poskytne, ale za vysoké poplatky.
Jste šikovný investor
Chcete využít svého talentu a informací, které máte. Vydělat na nich více, než je ve vašich možnostech. Jsou obchodníci, kteří využívají finanční páku na obchod, kdy nakoupí a prodají během několika minut, či vteřin. V takovém případě se dá využít silná finanční páka. Ovšem pokud budete chtít držet akcie přes noc nebo dokonce více dní, nemusí se vám obchod vyplatit. Úroky za půjčení peněz narůstají a vám se tak snižuje finální profit.
Pákové pravidlo:
„Čím déle chcete vaši pozici držet otevřenou, tím menší by měla být finanční páka.“
Pákový efekt
Pákový efekt vám umožní obchodovat v daleko větších objemech, než jste schopni jen se svým vkladem. Pákovému obchodování se také říká maržové obchodování.
Pákový efekt = velikost celkové transakce / požadovaný maržin
Příklad finanční páky:
U firmy, která má nyní hodnotu jedné akcie 100 CZK, očekáváte nárůst. Máte vlastních 1 000 CZK. Akcie nakoupíte a poté prodáte s hodnotou 120 CZK.
- Koupili jste pouze za své peníze 1 000 CZK. Celkem tedy 10 akcií. Prodej za 1 200 CZK. Celkový výdělek 200 CZK.
- Váš broker nabízí možnost finanční páky. Vyberete si možnost 1:20. Vašich 1 000 CZK x 20 = 20 000 CZK – částka, za kterou díky finanční páce můžete nakoupit akcie. Koupíte tedy celkem 200 akcií, které prodáte za 24 000 CZK. Celkový výdělek 4 000 CZK. Od něj odečtěte úroky a zjistíte váš čistý zisk.
Ke správnému využití finanční páky potřebujete strategii a finanční gramotnost. Je důležité vědět, co děláte a proč to děláte. Její využití dobře promyslete a nikdy neriskujte vaše rezervní peníze.
Máte s finanční pákou své zkušenosti? Podělte se o ně s ostatními čtenáři dole v komentáři.
Ohodnotit