Dollar-Cost averaging, zkráceně DCA je jednoduchá strategie pro nakupování aktiv (cenných papírů, měn, komodit či kryptoměn). Spočívá v průběžném a pravidelném nakupování zvolených aktiv bez ohledu na jejich cenu. Je to poměrně nenáročná strategie, kterou bez problému zvládne úplně každý! Pojďme spolu rozebrat její výhody, nevýhody, rizika a vlastně vše, co se Vám hodí vědět. Více o DCA se můžete dočíst zde.

Jak DCA funguje?

DCA je strategie vhodná hlavně pro dlouhodobé držení cenných papírů či měn, které máte v plánu nakoupit. Na kratší horizonty Vám také může být nápomocná, ale nemyslím si, že je až tak efektivní, jako například Pullback strategie.

Představme si, že máte 100 000 korun, které chcete investovat do trhu. To můžete jednoduše udělat ihned a najednou. Nemusíte dále již nic řešit, ale podstupujete riziko poklesu ceny a drželi byste tedy aktiva ve ztrátě.

DCA tímto problémem netrpí. Vše stojí na tom, že svých 100 000 rozdělíte na části a investujete je postupně. Například peníze rozdělíte na 20 dílů po 5 tisících a budete nakupovat třeba každý první den v měsíci. Tím eliminujete riziko náhlého propadu trhu. Vaše výsledná nákupní cena bude blízko průměrné ceně za posledních 20 měsíců.

Nebo pokud máte stálý a pravidelný příjem, ze kterého chcete každý měsíc odkládat peníze do investic, tato metoda je pro Vás jako dělaná. Od momentu, kdy začnete nakupovat jednoduše přikupujete, zvedáte postupně celkovou hodnotu portfolia a průměrujete Vaši nákupní cenu.

DCA na S&P 500

Nejznámější akciový index S&P 500 má od svého založení průměrnou roční výnosnost před 10%. Pokud toto číslo očistíme o inflaci, dostáváme se na 7% ročně. Ne každý rok je samozřejmě ziskový, ale S&P 500 se svou téměř stoletou historií ve světě akcií představuje jednu z nejbezpečnějších možností.

Připravil jsem menší ukázku. Pokud byste každý měsíc odkládali 5000 korun po dobu 10 let právě do S&P 500 a předpokládali bychom 7% výnos, dostali bychom se po uplynutí doby na krásnou částku. Dohromady bychom tedy odložili do indexu 600 000 korun, ale předpokládaná hodnota je celkem přes 800 000! A pokud byste dále pokračovali, hodnota vašeho investičního portfolia by nadále exponenciálně rostla.

Škálování S&P 500 po dobu 10 let

Výhody

Největší výhodou je právě snižování rizika. Investiční trh není permanentně rostoucí, není těžké zde přijít o peníze a nejčastější chyba začátečníků je právě nákup ve špatný moment. Tím, že peníze vkládáte postupně se zbavíte mnohých psychických bariér či strachu, který jsou pro nezkušeného investora těžký identifikovat. Například se zbavíte pocitu, že Vám něco utíká, že přicházíte o svou šanci a tak dále.

Na druhé místo bych postavil postupné průměrování ceny. Při poklesu trhu máte stále možnost dokupovat a v dlouhodobém horizontu získáte výhodnější vstupní cenu, zároveň ve většině běžných případů Vaše ztráta nebude tak velká a stále máte šanci s ní něco dělat a nezůstanete bezmocní. Při růstu se bude Vaše „nákupka“ držet pod tržní cenou a tím pádem budete v zisku. Čím více půjde trh vzhůru, tím se Vaše vstupní cena bude zvyšovat, ale pokud se budete držet strategie, tak neustále budete přikupovat. Tím pádem zisk v procetech nebude tak atraktivní, ale v peněžní částce bude růst.

V neposlední řadě je dlouhodobost a historicky skvělé výsledky. Pokud bychom se věnovali čistě S&P 500, která je nejoblíbenější právě u DCA investorů, tak jejich výsledky nejsou šokující. Při investování 5 tisíc měsíčně nebudete mít za 2 roky Lamborghini, ale o to se ani tato strategie nesnaží. Jednoduše odkládáte své peníze na místo, kde zaprvé dlouhodobě překonají inflaci, která je pravidelně připravuje o hodnotu. A hlavně získáte ještě něco navrch. Viz graf nahoře.

Nevýhody a Rizika

Rizik a nevýhod mnoho není. Největší nevýhodou může být, že se pro tuto strategii rozhodnete v momentě, kdy trh najde své dno a otočí se v rostoucí trend. Ovšem kdo trefí tento bod, měl spíše štěstí. Ani lidé, kteří se tradingem živí nejsou schopni s jistotou tato místa identifikovat. Nevýhodou může být i dlouhodobost, kterou jsem zmiňoval ve výhodách, záleží jak konzervativně se stavíte k investicím. Pokud je Váš cíl stát se velmi bohatými velmi rychle, tak tato metoda není pro Vás. Významnější výsledky se projeví až za několik let.

Největší riziko osobně pozoruji v možnosti, že vyberete špatné aktivum, na kterém se rozhodnete svou DCA strategii uplatnit. Proti tomu se dá jednoduše pojistit tím, že vyberete dalších pár aktiv, u kterých věříte v dlouhodobý růst, zároveň u nich nevidíte žádná velká rizika a peníze mezi ně jednoduše rozdělíte.

Příklad

Abych nemaloval pouze vzdušné zámky, připravil jsem si příklad, jak by vypadalo DCA za poslední 2 roky. Abych vše uvedl na pravou míru, za poslední 2 roky S&P 500 odepsalo 10% hodnoty. V roce 2022 dokonce přišlo o 20% a to nepočítám nejnižší místo, ale cenu, na které zakončilo rok 2022. Abych to shrnul, tak jak všichni jistě víme, aktuálně se ekonomice nedaří a prochází úpadkem. Tak s tímto pohledem je třeba nahlížet na následující graf.

DCA na S&P 500

Abych graf vysvětlil, růžová čára ukazuje bod, kde byste nakoupili, pokud byste se rozhodli pro jednorázový nákup za všechny Vaše peníze. Modré úsečky demonstrují vývoj Vaší průměrné nákupní ceny.
Žluté svislé čáry znázorňují vychýlení ceny od začátku DCA, nejvíce jsme se dostali na +10% a nejníže jsme byli -20%.
A konečně, úplně na konci vidíte menší bílou svislou čáru. Ta ukazuje, že DCA bylo pro Vás výhodnější, než jednorázový nákup a to o 3,2%. V peněžní částce byste díky DCA teoreticky získali 6400 korun navrch.

Kryptoměny, investice a úspěšní lidé.