Zajímáte se o investování, ale máte pocit, že nerozumíte jazyku investorů? Slyšeli jste už pojmy býčí trh a medvědí trh a chtěli byste vědět, co tyto pojmy znamenají a jaký fenomén představují? Žádný problém, tento článek vám to přiblíží.
Býčí trh vs. Medvědí trh
Býčí trh (bull market) a medvědí trh (bear market) jsou si navzájem opakem. Cílem těchto pojmů je poskytnout investorům rychlý přehled o aktuální situaci na trhu. A co tyto pojmy přesně znamenají?
Býčí trh je zjednodušeně období, kdy ceny akcií rostou. Obvykle indikuje období ekonomického růstu. Obecně akceptovaná definice býčího trhu je, že ceny akcií vzrostly o 20 %. Býčí trh nastává v souladu se silným HDP a s nízkou nezaměstnaností. Často je také shodný s růstem podnikových zisků.
Odkaz na býka je spojený s analogií býka a způsobem jakým útočí. Býk nabere svou oběť na rohy a vyzvedne ji nahoru. Stejně stoupají ceny akcií a jiných aktiv.
Medvědí trh je opakem trhu býčího. Jedná se o období, kdy cena aktiv dlouhodobě klesá. Ani medvědí trh nemusí však být katastrofou pro investory. Naopak představuje příležitost nakoupit akcie, dluhopisy a jiná aktiva za příznivější ceny s větším potenciálem růstu. Samozřejmě je ale možné, že některé společnosti dlouhodobý pokles cen akcií neustojí a s podnikáním skončí. Obecně také platí, že o medvědí trh jde v případě, že cena akcie klesne o 20 %. Přesná definice ale neexistuje, stejně jako při býčím trhu.
Medvědí trh se nazývá medvědím za použití stejné analogie jakou používá trh býčí. Je to analogie na útočícího medvěda, který útočí tím, že tlačí tlapy dolů. Stejným způsobem pak klesají ceny akcií.
Význam býčího trhu
Pohyb trhu je poměrně těžké předpovědět. Ekonomové proto většinou dokážou říct, že se jedná o býčí trh, až tato skutečnost nastala. Jedním z nejznámějších příkladů býčího trhu v posledních letech je ekonomický růst mezi lety 2003 – 2007.
Během býčího trhu vstupuje na trh větší množství investorů. Všichni totiž mají zájem o nakoupení akcí s potenciálem vysokého výnosu v období vysokého růstu. Investoři by si ale měli dávat pozor na akcie, které slibují nadprůměrný výnos. Většinou se totiž jedná o volatilnější a rizikovější akcie. Zde je na místě pak diverzifikovat portfolio, aby investor nepřišel o vše.
Buy and Hold strategie
Neboli strategie kup a drž. Jedná se o dlouhodobou investiční strategii, při které si investor kupuje investiční aktiva, kterými jsou akcie, ETF nebo také kryptoměny. Tyto drží po delší časové období, bez častého nakupování nebo prodeje. Tato strategie je založená na předpokladu, že trhy budou dlouhodobě růst a poroste tedy také cena těchto aktiv.
Často se však stává, že trh zahájí klesající trend. I v těchto situacích však mají investoři možnost zůstat na trhu a ponechat si svou pozici. Z dlouhodobého hlediska je totiž zřejmé, že trh se dokáže obrátit a investice se mohou nejen vrátit na původní hodnotu, ale také dále růst. Při poklesech mají investoři také výhodu v tom, že pokud nakupují akcie, ETF nebo jiná aktiva pravidelně, jejich cena je jednou nižší a jednou vyšší. Výkyvy trhu proto vyvažuje průměrná nákupní cena.
Podle aktuálních ekonomických zpráv se minulý rok začal pomalu obracet trend medvědího trhu a momentálně vstupujeme do trhu býčího.
Pokud vás zajímá investování a chcete se dozvědět, do čeho investovat v roce 2024, zkuste se podívat také na toto video. Také se můžete přečíst náš článek na téma Top českých akcií.
Ohodnotit