Potřebujete nějaké peníze navíc a zvažujete vzít si půjčku od banky či nebankovní společnosti? Pokud se tak rozhodnete, jistě se setkáte s pojmem „úrok“. O co se jedná, jak jej vypočítat a kolik nakonec doopravdy zaplatíte?
Základní pojmy
Určitě se setkáte se slovy jako jistina, doba splatnosti a sazba. Nyní si představíme tři nejdůležitější pojmy pro výpočet úroku.
Jistina je pojem pro půjčovanou částku. Tedy, pokud si chcete půjčit 2 miliony korun, jistina budou tyto 2 miliony.
Doba splatnosti je čas, na který si půjčku nebo úvěr berete. Ta je uváděna většinou v řádech let, ale u menších částek se setkáváme i s týdny a měsíci.
Sazba je roční úrok, který stanovuje banka.
Jak vypočítat úrok?
Pokud znáte všechny pojmy uvedené výše, výpočet úroku je velmi jednoduchý. Všechny 3 parametry společně vynásobíte a celé vydělíte stem. Pro roční úrok (takzvaný p.a. = per annum) použijeme tedy rovnici: úrok = (jistina x sazba x doba splatnosti) / 100.
Pro výpočet úroku na dobu kratší, než je jeden rok se používá vzorec: úrok = (jistina x sazba x doba splatnosti) / (100 x 365). V tomto případě je potřeba zjistit si u poskytovatele půjčky na konkrétní postup výpočtu dnů v měsíci.
Úrok vs RPSN
Jak vypočítat úrok už víme, ale ještě není vyhráno. RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. To je číslo, které určuje kolik doopravdy ročně přeplatíte. S půjčkou se spojuje spousta poplatků, nákladů spojených s úvěrem, pojištění, atd. a právě ty posouvají Váš přeplatek výše. U běžných bank se od úroku liší pouze v desetinách procenta.
Úrokové kalkulačky
Pokud hledáte tu úplně nejjednodušší cestu jak se dopracovat k výpočtu úroku, tak na internetu existuje spousta stránek, které právě tyto matematické operace provádějí. Jsou to jednoduché kalkulačky, kam zapíšete detaily o Vaší půjčce a samy vypočítají úroky, přeplatek, měsíční splátku atd.
Opatrnosti není nikdy dost
Žijete-li od výplaty k výplatě, tak bych Vám osobně nedoporučil brát si půjčku jen tak. Jestli se tak přesto rozhodnete, tak si určitě dejte velký pozor na poplatky, které jsou s půjčkou spojeny. Vybudováním finanční rezervy před uzavřením půjčky také předcházíte menším komplikacím. A pokud se dostanete do problémů se splácením, tak okamžitě kontaktujte banku nebo nebankovní společnost u které máte úvěr uzavřený a vyžádejte si „splátkové prázdniny“ a nebo změnu splátkového kalendáře.
Ohodnotit