podnikání

25 skvělých nápadů a tipů, v čem začít podnikat

Není jednoduché nastoupit do rozjetého vlaku, kdy se může zdát, že všechny dobré nápady na podnikání jsou již „rozebrané“. Můžeme však stejný nápad uchopit po svém a udělat z něj úspěšný podnik. Budeme potřebovat dvě základní věci. Nápad a kapitál. Ačkoliv druhé slovo odradí spoustu těch, kteří se odhodlávají vkročit do světa businessu, nemusí vždy jít o velkou investici. Záleží na tom, s jakým druhem podnikání chceme začít. V našem článku si představíme 25 nápadů, v čem začít podnikat.

Jak začít

První a zásadní otázka je, v čem začít podnikat. Můžeme najít díru na trhu a přijít s něčím zcela novým. Nebo vzít nápad, který již existuje a vylepšit ho. Důležité je, abychom svému plánu věřili. Největší úspěch totiž mají ti, kdo jsou svému podnikání zcela oddáni. Aby byla naše práce úspěšná, musí nás bavit. Mnoho lidí začalo s podnikáním jen pro peníze a úspěch. Takoví dřív nebo později skončili. Naše práce musí být naším koníčkem. Radost z něj bude jako hnací motor, díky kterému bude naše práce ještě úspěšnější.

“Vyber si práci, kterou miluješ a již žádný den v životě nebudeš muset pracovat.” – Konfucius (čínský filozof)

V čem začít podnikat

Nápad je klíč, který nám otevře dveře k úspěchu. Nyní si představíme 25 skvělých nápadů, v čem začít podnikat.

Úklid domácností

Mnoho lidí nemá úklid příliš v lásce a rádi si za něj zaplatí. Výhoda je, že do začátku nepotřebujete velký kapitál. Stačí vám auto a čistící a úklidové prostředky. Poptávka po úklidových firmách je obrovská. Běžný úklid domácnosti se pohybuje v rozmezí 150 Kč – 190 Kč za hodinu. Uklízecí práce po malířích a zednících jsou ještě o 40 Kč dražší. Další výhodou je, že si můžete vytvořit pravidelné klienty.

Firma na mytí oken

Čistá okna jsou znakem udržované domácnosti. Všichni se rádi díváme na venkovní svět skrz krásně čistá okna. Ne však každého z nás jejich mytí baví. Na řadu tedy přichází firma na mytí oken. Cena za umytí jednoho dvoukřídlého okna je cca 90 Kč. Francouzské okno vyjde na cca 130 Kč a vchodové dveře okolo 220 Kč. Mytí oken kromě domácností poptávají také obchodní domy, kanceláře či výrobní haly.

E-shop

Internet je svět neomezených možností a můžeme na něm dělat téměř cokoliv. Proč ne tedy podnikat? Jestliže máte své výrobky a nechcete platit za pronájem kamenného obchodu, je e-shop skvělá volba. Nemusíte platit za energie a pronájem, neexistuje zavírací doba a lidé mohou nakupovat téměř odkudkoliv. Jestliže nemáte výrobky, můžete zkusit dropshipping. Nebudete potřebovat skladové prostory a ani výrobky. Dodavatel pošle zákazníkovi zboží vašim jménem. Vy se staráte o objednávky a propagaci. Vytvořit dobře fungující e-shop s sebou nese ovšem nemalá úskalí.

Handmade výrobky

Další nápad, v čem začít podnikat. Handmade výrobky jsou nyní v kurzu. Baví vás výroba mýdel, svíček a koupelových solí? Výroba není složitá, ani příliš nákladná. Háčkujete, šijete polštáře nebo vyrábíte náušnice? Můžete svou tvorbu nabízet na internetových tržištích a bazarech.

Fotografování

Máte talent na fotografování? Nejlepší způsob, jak udělat z koníčku svou práci.  Lidé si rádi nechávají vyfotit nejkrásnější chvíli svého života jako je svatba. V dnešní době je velmi oblíbené také focení rodičů s miminkem, tématické rodinné fotografie v ateliéru (například vánoční), či focení se zvířaty.

Spravování oblečení

Mnoho lidí nemá trpělivost a talent na zašívání upadlého knoflíku nebo výměnu zipu. Často své oblečení vyhodí a koupí si nové. Pokud v jejich okolí bude někdo, kdo za ně tuto práci udělá za přiměřenou cenu, jistě tuto službu rádi využijí.

Fitness trenér

Jestliže rádi cvičíte, rozumíte biologii a máte potřebnou kvalifikaci fitness trenéra, jistě najdete řadu klientů, kteří vám rádi zaplatí za vaše služby. Kromě toho si udržíte kondici a zdravý životní styl.

Psí salón

Milujete pejsky a rádi o ně pečujete? Otevřete si psí salon. Tento druh podnikání se ujme spíše ve větším městě, ale určitě stojí za zkoušku. Nabízet můžete služby jako stříhání, koupání, vytrhávání chloupků z uší, zkracování drápků, odstranění zubního kamene a pravidelná údržba srsti. Postačí vám menší prostor, klidně i ve vašem domě. Cena za služby se odvíjí od velikosti zvířete.

pes v salóně
Otevřete si psí salón.

Pečení dortů

Jestliže rádi pečete dorty, máte příležitost rozjet svůj business. Z počátku můžete péct doma v kuchyni. Jestliže se vám podnikání rozjede, můžete rozšířit i výrobní kapacity. Lidé milují dorty a rádi upřednostní kvalitní domácí dort před tím z potravinového řetězce.

Půjčovna karavanů a obytných vozů

Další tip, v čem začít podnikat. Zde musíte však počítat nejen s vysokým vstupním poplatkem za koupi vozu, ale také s výdaji za servis, pojištění atd. Cena za půjčení je v rozmezí 1 000 Kč až 4 000 Kč za jeden den.

Krátkodobý pronájem mobilheimů

Máte pozemek, ale nemáte dostatek peněz k výstavbě domu, který by jste následně pronajali? Můžete zkusit krátkodobý pronájem mobilheimů. Jejich cena se pohybuje od 190 000 Kč výše. Jakmile se vám peníze začnou vracet, můžete přikoupit další a tím si zajistit další příjem peněz.

Půjčovna elektrokol

Půjčovna elektrokol je dalším zajímavým nápadem, v čem začít podnikat. Je vhodná zejména do měst, kde se často pohybují turisté a chtějí si zpestřit dovolenou výletem na kole. Pořizovací cena elektrokol je v rozmezí 20 000 Kč až 400 000 Kč.

Péče o automobily

Lidé se rádi chlubí svými nádhernými auty a chtějí jim poskytnout kvalitní péči. Služby, které můžete nabízet je čištění interiérů aut, ruční mytí vozu, renovace autolaku, čištění a renovace kůže, NANO ochrana autolaku a další.

Stěhovací práce

Stěhování je fyzicky a často i psychicky náročná záležitost. Proto se řada lidí rozhodne objednat si stěhovací firmu. Ta má na starost zejména demontáž a zabalení nábytku, vyložení nábytku, montáž a kontrolu funkčnosti. Cena za práci se pohybuje podle velikosti dodávky v rozmezí 250 Kč až 450 Kč za hodinu plus jeden pracovník 200 Kč na hodinu.

Hlídání domácích mazlíčků

Lidé své mazlíčky milují a snaží se jim poskytnout kvalitní péči. Pravdou je, že mnoho lidí je zaneprázdněno svou prací a nemají dostatek času na své zvířecí miláčky. Můžete je pro ně hlídat, venčit, brát na cvičiště či odvézt k veterináři.

Řemeslo

Děláte ty nejlepší klobásky ve městě? Vyrábíte předměty z keramiky? Umíte vyrobit nádherný dřevěný nábytek?  Proměňte svůj koníček ve svůj druh obživy. Zlaté české ručičky jsou proslulé a lidé rádi zaplatí za kvalitní práci.

výroba keramiky
Proměňte svůj koníček ve svůj druh obživy.

Handicapovaná dílna

V chráněné dílně můžete vyrábět všechny možné výrobky od dekorací, kuchyňských pomůcek, oblečení, hrníčků, kosmetiky až po vše, co vás napadne. Předměty budou vyráběny handicapovanými lidmi na zakázku. Kromě toho uděláte dobrou věc pro lidi se zdravotním postižením, kteří si mezi sebou vytvoří pevné vazby.

Kosmetický salón a kadeřnictví

Ženy milují kosmetické salóny a kadeřnictví. Zejména takové, kde je příjemná atmosféra a je o ně kvalitně postaráno. Jestliže máte potřebnou kvalifikaci a zkušenosti, bude vám tento druh podnikání velmi blízký.  

Účetní

Jste profesionální účetní a baví vás to? Začněte prodávat své služby firmám a podnikatelům. Pracovat můžete z domova. Bude vám stačit kvalitní počítač a účetní program. Dobří účetní jsou velmi žádaní a o práci nebudete mít nouzi. Jestli se vám povede dobře, můžete založit i firmu.

Virtuální asistent

V posledních letech žádaná pracovní pozice. Asistent se stará o organizování schůzek, uspořádání časového harmonogramu, vyřizování e-mailů a telefonátů. Velmi zaneprázdnění jedinci si za tyto služby rádi zaplatí.

Online podnikání

Výhodou podnikání na internetu je, že můžete pracovat z domova.

  • Affiliate marketing – způsob, jak na svých sociálních sítích nebo webových stránkách propagovat výrobky nebo služby různých společností. Pokud zákazník na daný odkaz klikne a zakoupí výrobek (nebo službu), vy dostanete určité (předem dohodnuté) procento z jeho prodeje.
  • Copywriting – psaním textů si můžete přijít na slušné peníze. Zvlášť, když budete šikovní. Psaní textů není složité. Potřebujete však pořádnou dávku píle a trpělivosti.
  • Psaní e-knih – máte bohatou fantazii a rádi píšete fiktivní příběhy? Nebo se chcete podělit o rady a tipy se čtenáři? Dobře napsané a graficky zpracované elektronické knihy vám mohou zajistit pěkný pasivní příjem peněz.
  • Online doučování – jde vám dobře matematika nebo umíte perfektně jazyky? Můžete doučovat studenty. Výhodou je, že přes internet můžete doučovat studenty z jakéhokoliv koutu země.
  • Správa sociálních sítí – internet hýbe světem a sociální sítě jsou denní součástí našich životů. Aby firmy prosperovaly, potřebují se dostat do podvědomí svých zákazníků. Správné nastavení FB reklamy a správa FB stránky může být úkol právě pro vás.

„Pokud něčemu věříte, dělejte to naplno. Pokud něčemu nevěříte, nedělejte to vůbec.„ – Donald Trump

Propagace

Jakmile máme svůj plán v hlavě, je na čase ho zrealizovat. Začátky podnikání bývají někdy velmi těžké, protože začínáme od nuly. Potřebujeme se dostat do podvědomí lidí, aby si naše výrobky či služby kupovali. Naštěstí je v našem světě místo, které spojuje téměř všechny – internet. Využijeme tedy tuto možnost a vytvoříme si webové stránky, které budeme propagovat na sociálních sítích. Propagace je velmi důležitá. Můžeme využít i další možnosti a například si nechat natisknout název našeho podniku na auto. Někteří podnikatelé mají svůj podnik vepsaný na SPZ na přání. Můžeme si nechat vyrobit reklamní předměty s naším názvem. Možností je poměrně hodně, důležité je, aby o nás vědělo co nejvíce lidí.

Na začátku jakéhokoliv podnikání najdeme na naší cestě spoustu překážek. Cílevědomý podnikatel se však nenechá rozhodit. Tyto překážky ho naopak posilní. Musíme si pouze vytyčit cíl a neohlížet se na cestě za jeho dosažením. Jestliže svému nápadu věříme, nic nás nezastaví.