Vytvořit si finanční nezávislost není tak složité, jak se může zdát. Svůj život totiž utváříme podle toho, jak smýšlíme. Jestliže přijmeme myšlenku, že nikdy nebudeme finančně nezávislí, toto proroctví se vyplní. Naše smýšlení formuje náš život a budoucnost.
Naši rodiče nás již od mala vedou k tomu, abychom získali titul na vysoké škole a našli si dobře placenou práci. Je toto však cesta k finanční nezávislosti? Je to takové klišé – „dobře se uč, abys získal dobré zaměstnání“. Klišé lidí, kteří dobře nechápou, jak peníze fungují. Jestliže totiž chceme být finančně nezávislými, nesmíme pracovat pro peníze, ale musíme se naučit, jak peníze budou pracovat pro nás. Knih o financích a finanční gramotnosti je spousta a já doporučuji jedno – přečíst si je. Každá taková kniha nás obohatí a vnukne nám spoustu nových myšlenek, na které bychom sami nikdy nepřišli.
V následujícím článku si řekneme několik tipů jak vybudovat finanční nezávislost.
Co je finanční nezávislost?
Mnoho lidí má zkreslenou představu o pojmu finanční nezávislost. Myslí si, že finančně nezávislý je ten, kdo vydělává hodně peněz. Samozřejmě že lidé, kteří mají vysoký příjem, mají snazší cestu k vybudování jmění, to z nich však nedělá finančně nezávislé.
Finančně nezávislý je ten, kdo nemusí chodit do práce a přesto má takový přísun financí, které mu vystačí na pokrytí veškerých nákladů. Když se přesto takoví lidé rozhodnou pracovat, tak je to proto, že chtějí, nikoliv proto, že potřebují.
Když mluvíme o finanční nezávislosti, mluvíme tedy o tom, že nepracujeme pro peníze, ale peníze pracují pro nás. Tím je myšlen převážně pasivní příjem a příjem z portfolia. Nejčastějším případem pasivního příjmu je příjem z pronájmu nemovitostí. Příjem z portfolia pochází z investic do cenných papírů.
Příjmy a výdaje
Jestliže chceme mít kontrolu nad svými financemi, musíme neustále počítat. Je to jednoduché. Do kolonky příjmů si napíšeme veškeré příjmy naší domácnosti, včetně měsíčního průměru za odměny, třináctý plat a dalšího. Do kolonky výdajů sepíšeme veškeré nutné výdaje na jídlo, pojištění, bydlení, školné, energie atd. Rozdíl vypočítáme okamžitě.
Nyní je pouze na nás, jak s ušetřenými penězi naložíme. Problémem většiny lidí je, že neví, jak správně hospodařit s penězi. Jestliže chceme, aby nám naše peníze vytvářeli další peníze, tak ušetřené prostředky investujeme. Abychom minimalizovali riziko, rozložíme své investice mezi více finančních nástrojů.
Zbavme se dluhů
V minulosti nebylo nikdy jednodušší zadlužit se, než dnes. Banky a další instituce nabízí spoustu „výhodných půjček za výhodných podmínek“. Jakmile nám dojdou peníze, není problém půjčit si další. Na vánoční dárky, dovolenou nebo nové auto. A právě tam nás banky chtějí mít. Udržované ve stresu, jestli další měsíc budeme moci splácet. A čím více se bojíme, tím tvrději pracujeme, abychom poplatili veškeré dluhy. Jsme absolutně závislí na své výplatě a točíme se stále ve stejném kruhu. Jestliže chceme mít pevnou půdu pod nohama z hlediska financí, zbavíme se těchto dluhů a se svými penězi začneme nakládat jinak.
Aktiva versus pasiva
Abychom si vytvořili finanční nezávislost, musíme se mimo jiné naučit rozpoznávat rozdíl mezi aktivy a pasivy. Mnoho lidí utrácí své těžce vydělané peníze právě za pasiva. Pořád dokola. Dostanou výplatu a běží si do obchodu nakoupit nové oblečení. Je to přitom tak jednoduché. Aktiva nám strkají do kapsy peníze, pasiva nám peníze z kapsy berou.
Jestliže chceme být finančně nezávislí, musíme nakupovat převážně aktiva. Ty nám totiž budou vytvářet další peníze a naše finanční nezávislost se bude stále více prohlubovat.
Finanční nezávislost a investice
Investování jde ruku v ruce s finanční nezávislostí. Mnoho lidí totiž zbohatlo právě proto, že své finance dobře investovali. Musíme se však vyhnout zkreslené představě o tom, že jeden den investujeme do akcií a druhý den vyděláme miliony. V první řadě si musíme udělat dostatečnou průpravu, do čeho investovat.
Není žádným tajemstvím, že v dnešní době je nejvýhodnější investice právě do nemovitostí. Další možností jsou právě akcie. Ale pozor. Akcií je na trhu opravdu hodně. Je důležité důkladně zvážit, do jakých akcií se nám vyplatí investovat.
Jestliže nemáme s tímto druhem investice žádné zkušenosti, je potřeba, abychom získali co nejvíce informací. Nejlépe od lidí, kteří v tom umí chodit. Pokud totiž víme, co děláme, není to takový risk. Musíme však pamatovat na jednu důležitou věc – můžeme investovat pouze ty peníze, které si můžeme dovolit ztratit.
Vlastní podnik
V zaměstnání je to jednoduché, měsíc chodíme do práce a na začátku dalšího měsíce nám přijde vždy stejná výplata. Pokud chceme vydělat více peněz, které budeme chtít investovat a tím se přiblížit finanční nezávislosti, založíme si vlastní podnik. V podnikání (na rozdíl od zaměstnání) platí pravidlo – čím více se snažíme, tím více vyděláme. Je to náš byznys a my máme tu možnost udělat z něj prosperující firmu. To znamená, že když budeme šikovní, můžeme vydělat dost peněz, které použijeme k dosažení svého cíle.
Finanční nezávislost jako cíl
Jakmile pochopíme moc peněz, budeme o několik kroků před lidmi, kteří jí nerozumí. Co je však důležitější? Že nám tuto znalost již nikdo nevezme. Pokud se tedy rozhodneme jít cestou k finanční nezávislosti, nic nás nezastaví. Mnoho úspěšných a bohatých lidí na této cestě přišlo o investované peníze. Byli však natolik motivováni k dosažení svého cíle, že je tento pád neodradil. Zvedli se a ještě více motivovaní našli jinou cestu. A právě to je udělalo úspěšnými. Nevzdali se. Nikdy. Může se stát, že o investované peníze přijdeme také, musíme však najít způsob, jak vytvořit další.
Hodnota našeho majetku
Tento tip je spíše orientační. Pomůže nám však udělat si lepší představu o naší finanční situaci. Při počítání rozdílu příjmů a výdajů jsme si udělali jasnou představu o tom, kolik činí naše měsíční výdaje. To je částka, kterou nutně potřebujeme zaplatit každý měsíc.
Do kolonky našich aktiv si vypíšeme všechen majetek, který můžeme proměnit za hotovost. Investice v podílových fondech, hodnotu akcií a nemovitostí (kromě domu, ve kterém žijeme a budeme žít i nadále), veškeré prostředky na běžných a spořících účtech, stavební spoření a další. Sečteme si hodnotu všech našich aktiv. Jestliže je tato celková čistá hodnota 3 000 000,- a naše měsíční výdaje činí 20 000,-, vyšli bychom s těmito penězi 12 a půl roku.
Finanční nezávislost a zákon přitažlivosti
Jestliže něco chceme, měli bychom to nejdříve dát. To znamená, že pokud chceme mít peníze, nejdříve je musíme dát. Tento zákon přitažlivosti opravdu funguje. Kdykoliv v životě něco postrádáme, měli bychom to nejdříve darovat a ono si to k nám najde cestu zpět. A to mnohonásobně. Platí to jak v oblasti financí, tak i v ostatních aspektech života. V lásce, přátelství, úsměvu, laskavosti, obchodě – zkrátka všude. Nesmíme ovšem zapomínat, že jakmile budeme dávat jen za účelem, abychom to dostali zpět, nedostaneme to. Musíme dávat pro radost z dávání, nikoliv pro zisk.
Ohodnotit