home office

5 pravidel, jak být maximálně efektivní na home office

Home office – pro někoho strašák, pro druhého potěšení. Ať už patříte do kterékoli skupiny, poradíme vám, jak práci v domácím prostředí maximálně zefektivnit – a co víc, dokonce si ji i užít. Inspirujte se 5 pravidly, která vám pomohou být produktivní i v domácí kanceláři. Tak hurá do práce!

Pravidlo číslo 1 | Připravujte se denně

Kdo je připraven, není překvapen – a při home office to platí dvojnásob. Připravujte se do práce už den předem. Připravte si zázemí, úkoly na další den a časový harmonogram. Budete mít nejen o starost méně, budete začínat s čistou hlavou a jasným plánem. Příprava vám usnadní každý všední den – a jedině s plánováním a dobře odvedenou prací si budete moci naplno vychutnat nejen pracovní část dne, ale i tu volnočasovou. Vykouzlíte z všedních dní nevšední!

TIP: Pravidelně kontrolujte, zda máte všechny kancelářské nezbytnosti dokoupeny – od kávy po papíry a barvu do tiskárny (vždy kupujte pouze originální tonery, případně alternativní tonery Torex) či baterie. Cokoli vám dojde, může narušit váš harmonogram a roztříštit vaši pozornost.

Pravidlo číslo 2 | Ráno dělá den

Zapomeňte na home office strávený v pyžamu s ospalky na očích. Právě tak byste poměrně rychle zabili veškerou vaši pracovní energii a morálku. Aby se vám i doma dobře pracovalo, pokračujte v ranní rutině úplně stejně, jako byste vyráželi do práce mimo domov. Vstaňte, dopřejte si ranní hygienu, upravte se a samozřejmě se převlékněte. Dáte tak mysli jasný pokyn, že vyrážíte do práce – i když jen o místnost vedle.

TIP: Jak se po ránu dobře naladit? Sklenkou vlažné vody nastartujete metabolismus, krátkým cvičením protáhnete svaly a dopřejete si chvilku pro sebe. Jak den začnete, takový den zkrátka budete mít.

Pravidlo číslo 3 | Přestávky, přestávky a zase přestávky

I když jste možná nasadili slušné pracovní tempo, dejte si pozor na dodržování přestávek. Pravidelný odpočinek prokládejte mezi jednotlivými pracovními bloky – jedině tak za pár dní vaše nadšení do práce na HO nevyhasne. Výhody práce z domova? Bezesporu je jich hned několik – co třeba vyrazit o pauze do lesa na čerstvý vzduch, na lekci jógy nebo na kávu s přáteli? Nadávkujte si práci, ale i potěšení. Odpočinek, který nenechá stres, aby vám zkazil den.

Pravidlo číslo 4 | Nebojte se zpětné vazby

Home office může být příjemný, proto je tak snadné sklouznout k lenošení. To je ten důvod, proč je dobré říkat si o pravidelnou zpětnou vazbu a neusínat na vavřínech. Pomoci vám může i sebereflexe. Pochvalte se na konci dne a zhodnoťte, co příště můžete udělat lépe.

Pravidlo číslo 5 | Uzavřete každý den

Konečně jste odvedli svou práci? Perfektní! Je tu však ještě jeden nezbytný krok, abyste oddělili práci od života, což je v domácím prostředí poměrně složité. Pomůže vám opět rutina – jak končíte v běžné práci? Pokliďte pracovní náčiní, dokončete TO-DO listy, naplánujte si následující den a teprve poté vykročte do volného dne – do času, který je určen jen a jen vám a vaší rodině. Když si osvojíte pravidla home office a doplníte je o vaše individuální potřeby, může se práce z domova stát příjemným zpestřením zaměstnání či podnikání.

Baví mě marketing ve světě internetu. Tvořím marketingové strategie, propojuji marketingové kanály a také dělám dlouhodobě SEO. Mimo marketing mě zajímají investice a obecně lidská existence.