Rodinný rozpočet
Zdroj: Canva.com

Jen 2 kroky! Zkroťte váš rodinný rozpočet

Založili jste rodinu a přemýšlíte, jak nastavit rodinný rozpočet? Nebo rodinu máte již déle, ale nějak ne a ne vyjít s penězi? Nebo vás prostě obecně zajímá téma rozpočtu? V tomhle článku se dozvíte, jak pracovat s příjmy, výdaji a třeba i ušetřit nějakou tu korunu.

1. Zjistěte své pravidelné příjmy a výdaje

Nejdříve je potřeba dát dohromady příjmy a výdaje. Bez těchto údajů se nedostanete dál. Sedněte si a sepište seznam všech pravidelných příjmů. Pak sepište seznam všech pravidelných výdajů. Těch, které se každý měsíc opakují a musí se zaplatit. Patří sem například:

  • Nájem, energie a jiné poplatky spojené s bydlením
  • Hypotéka, půjčky, spotřebitelské úvěry a další dluhy
  • Účet za telefon, internet, speciální TV programy apod.
  • Spoření (životní, penzijní, stavební…)
  • Jiné pravidelné poplatky a platby

2. Rozpočítejte své zbylé peníze na den 

Znáte svoje pravidelné příjmy a výdaje. Tyto položky od sebe odečtěte a vypočtěte, kolik vám po zaplacení všech výdajů zbývá peněz. Výsledný obnos je pro vás informace, kolik korun máte daný měsíc ještě k dispozici.

Teď si částku k dispozici rozpočítejte. Na dny nebo týdny, to je na vás. Když to budeme brát na dny, tak sumu vydělte počtem dnů. Třeba 30. Vyjde vám, kolik můžete utratit každý jednotlivý den. Když pak například 3 dny nekoupíte nic, částka, kterou můžete utratit 4. den je o to vyšší. 

Po odečtení pravidelných výdajů vám zbývá žalostně málo peněz? V tomhle případě máte jen 2 možnosti:

  1. Zvyšte své příjmy (brigáda, vytvoření pasivního příjmu nebo jiný přivýdělek)
  2. Snižte své výdaje (zamyslete se, které věci ve svém životě až tak nepotřebujete a chvíli bez nich vydržíte žít)

Jak při plánovaném rozpočtu plnit prasátko?

Víte, kolik můžete každý den utratit. Dejte si do peněženky vždy útratu na 1 týden. Tzn. částka na den * 7. Cokoliv vám na konci týdne v peněžence zbyde, dejte do kasičky. Na začátku nového týdne vložte do peněženky opět nové finance určené pro další týden. 

Rozpočítání peněz na každý den a vkládání do peněženky přesné částky určené na daný týden má své velké výhody. Víte, kolik si můžete dovolit každý den utratit. Jestliže denní sumu přesáhnete, druhý den vydejte o to méně. Nad svými výdaji budete více přemýšlet, více si je uvědomovat a tím posílíte i svoji finanční gramotnost.

Rodinný rozpočet a obálková metoda

Nabídnu vám ještě jednu metodu, ke které budete potřebovat obálky. Ať už ty plastové nebo klasické papírové. Vytvořte si kategorie. Každá kategorie má svou obálku, do které každý měsíc vložíte předem určenou sumu k útratě. Opět si nejdříve zjistěte rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji. Do jednotlivých kategorií přidělujte peníze, které vám zbydou po odečtení výdajů. Nejvíce prostředků dejte do jídla, o něco méně do drogerie atp. Záleží na vašem stylu života a nastavení priorit.

Obálková metoda
Zdroj: Canva.com

Příklady kategorií: 

  • Jídlo
  • Drogerie
  • Benzín
  • Oblečení
  • Zábava

V případě, že máte obálku s názvem „jídlo“ prázdnou a do výplaty ještě pár dní zbývá, využijte peníze z jiné obálky. Například ze zábavy či oblečení. 

Aplikace pro váš rodinný rozpočet

Máte rádi pořádek a přehled ve věcech? Pro váš rodinný rozpočet můžete využít i různé finanční aplikace. Zadáte zde své příjmy a pak doplňujete výdaje do různých kategorií. V souhrnech uvidíte, kolik za co utrácíte. Chcete vědět, kudy od vás utíkají vaše peníze? Aplikaci poctivě vyplňujte. Nemusí to být navždy, ale ideálně 2 – 3 měsíce vydržte. 

Rodinný rozpočet si sestavte dle svých možností. Snažte se nikdy neutrácet peníze, které nemáte. Peníze, které máte naopak navíc, využijte k investování. Nenechte je ležet na bankovním účtě, tam vám je bude znehodnocovat inflace.

Pomohl vám článek? Pošlete ho svým přátelům.

Baví mě psaní, investice, finance a další různorodá témata. Ráda věci srovnávám a vyhodnocuji.