Určitě se s tímto již řada z vás setkala. Jste již nějakou dobu v zaměstnání a máte pocit, že už jste se toho naučili dost. Nastal tedy čas, říct si o zvýšení platu. Jak to ale udělat, aby to nepůsobilo drze. Nebo tak, aby vás šéf neotočil hned mezi dveřmi? V následujících odstavcích si jednoduše vysvětlíme, kdy je a naopak, kdy není vhodné si o zvýšení platu říkat.
Je vhodné si o zvýšení platu říct hned po zkušební době?
V první řadě záleží, na čem jste se domluvili při nástupu. Většinou je pravidlem, pokud jste v zaměstnaneckém poměru, máte dáno zvýšení platu ve smlouvě. V tomto případě tak za šéfem s žádostí o více peněz nechoďte.
Příklad:
Nástupní plat máte 30 000 Kč. Zkušební doba trvá zpravidla 3 měsíce. V pracovní smlouvě podepsanou vámi a zaměstnavatelem je formule, že po skončení zkušební doby se plat automaticky zvedá o 5 000 Kč. Tuto skutečnost doporučujeme si zkontrolovat na výplatní pásce.
Pokud pracujete například pro někoho na smlouvu o dílo a jste tak OSVČ. Domluva může být někdy složitěji vymahatelná, protože váš plat vám nikdo negarantuje. Je to čistě o důvěře tomu, pro koho práci vykonáváte.
Můžeme shrnout, že zvyšování platu, ve zkušební době bývá tedy automatické a není potřeba si s tím příliš lámat hlavu.
Jak to je ale v ostatních případech?
Po jak dlouhé době si o další zvýšení platu říct a jak to celé udělat? Uvedeme si několik příkladů, kdy se hodí si říct o více peněz.
První vhodná doba, kdy si můžete říct o víc peněz je po jednom roce na současné pozici. Za ten rok jste se již naučili spoustu dovedností, které k vykonávání svého povolání potřebujete. Je tak na místě, aby se vám plat zvedl.
Další vhodnou dobou může být po zvýšení vaší kvalifikace. Například dokončení vysoké školy či jiného kurzu, který vám pomohl rozšířit obzory v současné profesy.
Začátek nebo konec roku. Případně období, kdy váš šéf stanovuje vyšší budget na další období. Toto může být také vhodná doba, a to z toho důvodu, že váš nadřízený stanovuje, kolik bude potřebovat peněz na provoz. Pokud si v této době vhodně řeknete o víc peněz, dost možná vám skutečně přidá.
Jak si ale o ty peníze říct?
Zde je určitě potřeba, abyste vystupovali sebevědomě a měli připravené argumenty, proč by vám měl šéf přidat. Mezi ty nejsilnější určitě bude patřit:
- bezproblémové zvládání úkolů v termínu
- samostatnost při plnění úkolů (již jste se naučili procesy, které je potřeba znát)
- zvýšení kvalifikace praxí či nějakým kurzem
- nápady, kterým jste přispěli svému týmu
- konkrétní výsledky (úspěšné projekty či jiné ocenitelné a hmatatelné výsledky)
- dobré vztahy na pracovišti (jste nápomocni kolegům, nadřízeným a dalším pracovníkům, se kterými přicházíte do styku)
Zkuste se držet těchto základních pravidel, které jsme popsali v tomto článku. Jsme si skoro jistí, že vám šéf brzo přidá. Přečtěte si ještě jak hospodařit s penězi, abyste byli dostatečně finančně gramotní, anebo, jak investovat malé částky.
Ohodnotit