Snem téměř každého pracujícího člověka je vytvořit si takový pasivní příjem, který mu zajistí absolutní finanční svobodu. Kdo by po tom netoužil? Nechodit do práce a nemuset poslouchat šéfa, který si na nás často bezdůvodně vylévá vztek. Finanční nezávislost totiž nabízí absolutní svobodu. Jsme pánem svého času a života. Můžeme cestovat a žít přesně takový život, jaký chceme. Jak toho ale dosáhnout? Jeden z příkladů, jak je to možné, je stát se rentiérem. V následujícím článku si řekneme jak se stát rentiérem a přiblížíme si několik tipů.
Motivace
Předtím, než se naplno ponoříme do rad, jak se stát rentiérem, je důležité zjistit, jak silná je naše motivace k realizaci tohoto projektu. Naše motivace musí být dostatečně silná, aby nám pomohla docílit realizace tohoto druhu pasivního příjmu.
Jedná se spíše o test, kdy si sami zodpovíme odpověď na to, co „chci“ a „nechci“. Tato dvě slova spolu úzce souvisí. Uvedu pár příkladů. Nechci celý život pracovat a na stáří čekat na nuzný důchod od státu. Nechci věnovat svůj potenciál k rozvíjení firmy někoho cizího. Nechci prožít život, ve kterém budu svázaná pouze výplatou od svého zaměstnavatele.
A teď si řekneme několik slov o tom, co chci. Chci si užívat život, dokud jsem mladá a zdravá. Chci se svobodně rozhodovat, jak budu trávit čas. Chci cestovat a přijímat všechny krásné věci, které život přináší.
Toto jsou pouze příklady. Každý si následující výroky musí upravit podle sebe. Důležité je, aby tyto výroky byly dostatečně silné a motivující. Jen tak budou silným hnacím motorem, který nám pomůže k vytvoření pasivního příjmu rentiéra.
Kdo je rentiér?
Rentiér je osoba, která má vybudovaný pravidelný příjem ze svého kapitálu. To znamená, že se mu část investovaných prostředků pravidelně vrací bez vynaložení většího úsilí. Rentiéři, kteří mají vybudovaný dostatečně silný pasivní příjem ze svého kapitálu, nemusí chodit do práce. Tomu se říká finanční nezávislost. Ne každý ovšem chce zůstat natrvalo doma a nic nedělat. Rentiér má tu svobodu dělat to co chce, ne to co musí.
Jak se stát rentiérem?
Jistě si teď mnoho z vás řekne, že k tomu, aby si člověk vytvořil pravidelný pasivní příjem, potřebuje do začátku velký obnos peněz. Jistě, že to je to nejjednodušší. Ne však každý přijde k velkému obnosu peněz od bohatých rodičů, nebo z výhry v loterii. To ovšem neznamená, že se tím jeho cesta úspěšného rentiéra uzavírá.
Možností, jak se stát rentiérem je několik. Musíme však pochopit, jak fungují peníze. Ty mají totiž neomezenou moc vytvářet další peníze. Většina lidí vnímá peníze jako prostředek k zaplacení účtů, bydlení, jídla a zbytek utratí za spotřební věci, dovolenou a záliby. Na konci měsíce nemají ani korunu a další měsíc tvrdě pracují a čekají na další výplatu. A tak stále dokola. Měsíce, roky, celý život.
Každá koruna v jejich kapse jim dává možnost výběru, jak s ní naloží. Bohužel, lidi, kteří nepochopí funkci peněz, nebudou mít nikdy vybudovaný silný zdroj pasivního příjmu. Pokud se tedy chceme stát úspěšnými, musíme vědět, jak se svými penězi správně nakládat. V případě, že nemáme s investováním žádné zkušenosti, tak se neobejdeme bez důkladné průpravy. Zaplatíme si kurzy, semináře a knihy. Jestliže známe člověka, který má s investicemi zkušenosti, zeptáme se ho na jeho rady a zkušenosti.
Akcie
K nákupu akcií nepotřebujeme tak vysoký obnos peněz jako pro nákup nemovitostí. Nákupem akcií se stáváme částečným vlastníkem firmy, tzv. akcionářem a cena jedné akcie se pohybuje v rozmezí několik desítek korun až několik tisíc korun za akcii. Podle společnosti.
Investováním do akcií lze získat obrovské výnosy. Můžeme však také zaznamenat velké ztráty. Risk však patří ke každému investování. Proto je důležité, abychom si zajistili dostatečnou průpravu, než začneme s nákupem těchto cenných papírů.
Začneme obchodovat velmi jednoduše. Z domova si založíme investiční účet u online brokera. Vyplníme osobní údaje, naskenujeme doklad totožnosti a převedeme si peníze z běžného účtu na investiční. Samotný nákup akcií nám zabere pouze několik kliknutí. V případě, že společnost, jejíž akcie vlastníme, pravidelně vyplácí dividendy, tím lépe. Peníze nám pravidelně přitečou na účet. O výši dividendy a její výplatě rozhoduje valná hromada.
Americký miliardář a investor Warren Buffett říká: „Akciový trh je nástrojem pro přesun bohatství od netrpělivých k těm trpělivým“.
Dluhopisy
Dluhopis je cenný papír, jehož nákupem půjčujeme peníze společnosti, která garantuje návratnost investice a navíc i úrok. Společnost může tento úrok vyplácet i několikrát za rok. Výhodou nákupu dluhopisů je, že neplatíme poplatek za zprostředkování, protože nakupujeme přímo od emitenta.
Další výhoda dluhopisů spočívá v tom, že jejich doba splatnosti a výše úroku je přesně stanovena již od začátku. Musíme mít však na paměti, že stále rostoucí výše inflace může mít negativní vliv na nákup dluhopisů s pozdějším datem splatnosti.
Pronájem nemovitostí
Stabilním zdrojem pasivního příjmu se rozumí pronájem nemovitostí. Může se jednat o pronájem bytu, domu, chaty nebo komerčních prostor. Samotná investice do nemovitostí je poměrně bezpečný nástroj.
Jeho výhoda spočívá převážně v pravidelném a neměnném výnosu z pronájmu. Cena nájmu se odvíjí od lokality, velikosti, stáří a celkového stavu nemovitosti. Cena za nájem se stanoví v nájemní smlouvě. Díky neměnné částce peněz, která nám každý měsíc přiteče na účet, se tento druh příjmu řadí jako ten nejstabilnější.
Nevýhoda investování do nemovitostí je jejich stále rostoucí cena.
Úroky z vkladů
Dalším možný nástrojem k zajištění stabilního příjmu jsou úroky z termínovaných vkladů a spořících účtů. Peníze z těchto účtů nejsou příliš vysoké. Jsou však bezpečné a stabilní.
Úroky z termínovaných vkladů jsou zpravidla vyšší, než ze spořících účtů. Nevýhoda spočívá v tom, že peníze z termínovaného vkladu můžeme vybrat až v předem stanovený termín. Peníze ze spořícího účtu si můžeme převést kdykoliv na náš běžný účet.
V případě investování je důležité, abychom své úspory diverzifikovali. To znamená, že své peníze vložíme do různých druhů investičních nástrojů, kvůli snížení rizika poklesu hodnoty těchto nástrojů. To nám usnadní cestu k cíli, jak se stát rentiérem.
Ohodnotit