Finanční trhy
Finanční trhy nejsou vždy předvídatelné

Co znamená shortsqueeze?

Pokud se věnujete obchodování na finančních trzích možná jste se už setkali s pojmem „shortsqueeze“. Co tento pojem znamená, vzniká a jak se obchoduje si osvětlíme v tomto článku. 

Shortsqueeze – co to je

Co shortsqueeze znamená? Je to situace, kdy musí krátcí prodejci daného konkrétního cenného papíru nuceni likvidovat své pozice kvůli rychle rostoucím cenám. Ve většině případů se jedná o cenný papír, který byl dříve investory široce „shortován“ (zjednodušeně se jedná o krátký prodej, kdy si investor předmět spekulace za úplatu zapůjčí a okamžitě na to jej prodá třetí straně).

Když ceny na finančním trhu rapidně stoupají, krátcí investoři chtějí daný obchod co nejdříve uzavřít, protože nejvíce peněz zarobí když jsou ceny aktiv dole. Pokud tedy trh rapidně stoupá, mohou investoři čelit v podstatě neomezeným ztrátám. 

Když shortovou pozici drží velké množství investorů, kteří spekulují o tom, že cena aktiva klesne, tak se můžou rychle „popálit“. Může se totiž stát, že cena aktiva vystřelí nahoru. V tomto bodě musí investoři uzavřít své pozice, aby limitovali své ztráty. Jenže toto masivní uzavírání pozic vytváří ještě větší tlak na růst ceny, která může začít stoupat ještě rychleji. Trh tedy v podstatě tyto investory „zmáčknul“ a donutil je nakoupit aktiva a tím vyhnali jeho cenu ještě výš než byla na začátku. Toto je princip shortsqueezu. 

Co je shortování a jak funguje short selling?

Při shortování investor spekuluje na pokles ceny daného aktiva. Prodej na krátko (tedy short selling) je založený na tom, že investor prodává za vyšší cenu, aby následně mohl za nižší cenu nakoupit a tak vydělává peníze. Investoři ale předmětné aktivum přímo nevlastní. Zapůjčí si jej a prodají za cenu, která je na trzích aktuální. Pak počká na pokles ceny, za tuto nižší cenu koupí stejné aktivum, které pak vrátí zapůjčiteli. 

Problém nastává tehdy, když trh nezačne klesat, ale naopak ještě více stoupne. V tom případě investor prodělal peníze, které vydělal prodejem zapůjčeného aktiva, ale zároveň musí toto aktivum nakoupit za dráž, aby jej mohl vrátit zapůjčiteli. Nemusí se jednat pouze o akcie, shortovat jde také s měnou, ETF nebo např. komoditami. 

U akcií je ale možná více omezení než u ostatních aktiv. Ne všechny akcie může investor shortovat. Trh zároveň nabízí akcií k shortování velmi omezené množství. 

Jaká jsou rizika shortování?

Shortování s sebou zpravidla nese vyšší risk než obchodování na stranu long. Pokud investor spekuluje o určitých akcích a o jejich růstu, tak nejhorší co se může stát je, že dané akcie klesnou na 0. Ztráta je tedy vždy nějak omezená. 

Cena společností ale může v teoretické rovině stoupat do nekonečna a tak by při shortování mohlo dojít i k neomezené ztrátě. Investor by tedy vždy měl mít jasně definovanou strategii a risk pro případ, že cena začne růst místo klesat. 

Obchodování
obchodování s sebou nese rizika

Jak odhalit potenciální shortsqueeze?

Důležitá otázka pro investory, kteří mají zájem nebo už obchodují stylem shortování je, jak zabránit nebo alespoň předvídat shortsqueeze. K tomuto se používají pojmy jako Short Interest, Short Interest Ratio nebo Float. 

Short Interest je počet aktiv, které byly prodány nakrátko, ale zatím nebyly pokryty, tedy počet aktiv, které jsou aktuálně short. Díky tomuto ukazateli je pak možné do určité míry odhadnout situaci na trhu nebo náladu jednotlivých investorů u daných aktiv. Pokud je Short Interest vysoký znamená to, že se velmi pravděpodobně mnoho ochodníků na shortování zaměřuje a je možné, že k shortsqueeze dojde. 

Dalším pojmem, který je s predikcí shortsqueezu spojený je Short Interest Ratio. Tento poměr udává, kolik z veřejně dostupných aktiv bylo prodáno ve vztahu k celkovému počtu aktiv v oběhu. 

Posledním pojmem je pojem Float, který vyjadřuje počet aktiv, které může veřejnost na trhu volně obchodovat. Pokud mluvíme např. o akcích společností, toto číslo se společnost od společnosti liší a je pouze na dané společnosti, kolik akcí se rozhodne do oběhu dát. 

Pokud je na trhu velká poptávka po omezeném počtu aktiv, cena těchto aktiv může výrazně vzrůst. Poptávka v tomto případě určuje cenu aktiva. 

Výhody a nevýhody shortování

Tak jako vše i shortování má jak své výhody tak i nevýhody. Někomu tento způsob obchodování vyhovovat nebude a někdo na něj nedá dopustit. 

Výhody:

  • Zajištění – short selling jej umožňuje proti finančním rizikům. Investor může shortovat aktive proti nakoupeným pozicím a částečně tak snižovat riziko. 
  • Rychlost – růsty ceny aktiv často probíhají dlouhodobě a postupně, ale pokles může být velmi rychlý a náhlý. Zhodnocení peněz proto pobíhá většinou rychleji než u aktiv, u kterých investoři počítají s jejich růstem. Na druhé stranu ale také dokáže svou rychlostí zarazit právě shortsqueeze. 

Nevýhody:

  • Riziko ztráty – může být téměř neomezené v případě, že investor nemá správně nastavenou strategii a risk management. 
  • Úrok – se shortování se platí úrok, který může nepříznivě ovlivnit možný výnos.
  • Dividendy – může nastat situace, kdy investor musí vyplatit dividendy. Pokud během shortování dojde k výplatě dividend, je investor povinen odškodnit majitele aktiv, které si vypůjčil, a na které připadá dividenda. 
  • Short squeeze – je jedním z největších rizik. Situace na trhu se může velmi rychle obrátit a stát investory spousty peněz a nucených prodejů aktiv, aby se zabránilo ještě větším ztrátám. 

Shortování aktiv tak jako jakékoli jiné obchodování na finančním trhu zahrnuje rizika. Není zde garantovaný výnos a nedoporučujeme je pro nezkušené investory. V případě zájmu o tento typ obchodování doporučuje najít si spolehlivé brokera, který dokáže poradit a zhodnotit možnosti daného investora. Více informací o shortsqeezu naleznete na této webové stránce. Pokud máte zájem o obchodování na české burze s akciemi, zkuste sa také podívat na náš článek, který pojednává o nejlepších českých akcích.