Smiling business people, looking at something over the laptop.

Jak probíhá koupě firmy a na co si dát pozor při výběru správného podniku

Koupě firmy je jedním ze způsobů, jak zahájit nebo rozšířit podnikání, není ale bez rizika. Jak celý proces probíhá a na co si dát pozor?

Nové podnikání, nebo koupě existujícího byznysu?

Zásadní rozdíl je v tom, zda chcete zahájit úplně nové podnikání, nebo je vaším cílem koupit existující byznys generující tržby.

Koupě nové ready-made společnosti

V prvním případě si můžete koupí tzv. ready-made společností ušetřit velké množství administrativních povinností, které již společnost specializující se na prodej firem zařídila za vás. 

Koupě hotové „prázdné“ společnosti je jedním z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů, jak začít podnikat. Vyberete si z aktuální nabídky připravených společností, uhradíte požadovanou cenu a převedete firmu na sebe. S celým procesem vám obvykle pomůže prodávající společnost. Celková investice se může pohybovat v jednotkách tisíc korun.

Na co si dát pozor při koupi společnosti bez historie?

Ani koupě hotové společnosti nemusí být bezriziková. Měli byste prověřit několik skutečností.

  • Historie firmy – Prověřte, že firma skutečně nemá žádnou historii vyjma úkonů nezbytných pro její založení.
  • Bezdlužnost společnosti – Ověřte si, že firma nemá žádné neuhrazené závazky nebo jiné nesplněné povinnosti, které by vám mohly podnikání hned v úvodu zkomplikovat.
  • Zkontrolujte předmět podnikání – Při koupi ready-made společnosti zpravidla můžete vybírat z mnoha firem. Vyberte si tu, jejíž předmět podnikání vyhovuje vašemu podnikatelskému záměru.
  • Prověřte si, od koho firmu kupujete – Prodejem firem se zabývá mnoho společností. Využijte toho, že máte možnost volby a vsaďte na tu, která má skvělé renomé a poskytuje kvalitní služby.

Koupě zavedeného byznysu

Pakliže naopak máte větší obnos finančních prostředků, který chcete efektivně investovat, může vás zajímat koupě staršího podniku s historií. Takový podnik již může mít zavedenou značku, stabilní prostory, mnoho zaměstnanců a stálé odběratele. Cena takových podniků se ale zpravidla pohybuje v milionech korun a cesta k jejich koupi bude poměrně dlouhá. Zpravidla má proces přibližně následující podobu.

  • Definování vaší představy o tom, jaký podnik chcete koupit.
  • Nalezení firem, které odpovídají vaší představě. Oslovení stávajících majitelů.
  • Due-diligence (hloubková kontrola) firmy, jejíž majitelé jsou odprodeji otevřeni.
  • Ocenění firmy a vyjednávání o kupní ceně i všech podmínkách převodu podílu.
  • Uskutečnění transakce, převzetí podniku.

Na co si dát pozor při koupi zavedeného byznysu

Všechny informace, které obdržíte, si důkladně prověřte. Prodávající chtějí na prodeji firmy vydělat co nejvíce. Je proto logické, že se budou snažit obraz firmy co nejvíce vylepšit. Vaším úkolem naopak je odhalit problematická a riziková místa, která vám pomohou srazit při vyjednávání cenu podniku směrem dolů.

Kromě finanční situace podniku byste se měli snažit poznat i stávající majitele, obchodní partnery či zaměstnance. Neformálním způsobem zjistěte, jaký je důvod prodeje, zda firma skutečně prosperuje a zda se v ní zaměstnanci cítí spokojení. Někdy stačí málo, abyste zjistili, zda koupě dává smysl, nebo zda bude lepší z jednání rychle vycouvat.

Je dobré na pomoc přizvat i zkušené právní poradce, finanční experty a odborníka na fúze a akvizice.

Zdroj foto: bnenin / Adobestock.com

Baví mě marketing ve světě internetu. Tvořím marketingové strategie a propojuji marketingové kanály. Již nějaký čas dělám SEO a linkbuilding. Mimo marketing mě zajímají investice, osobní rozvoj, psychologie a obecně lidská existence.