Odstoupení od smlouvy je jedním ze způsobů ukončení smlouvy. Může k němu dojít, pokud se smlouva stane pro jednou stranu zvlášť nevýhodná, nebo pokud si to strany v samotné smlouvě sjednají. Zvláštním institutem je pak odstoupení od smlouvy v případě spotřebitele.
Co přesně je odstoupení od smlouvy?
Ukončení smlouvy upravuje občanský zákoník. Je to jiný než řádný způsob ukončení závazku, který si mezi sebou strany sjednaly. Řádným ukončením závazku je splnění povinností každé ze stran. K odstoupení od smlouvy může dojít na základě zákona nebo pokud si tuto možnost mezi sebou strany ujednají v samotné smlouvě.
Zákonné odstoupení od smlouvy
Podstatné porušení smlouvy
Občanský zákoník stanovuje, že pokud smluvní strana poruší smlouvu podstatným způsobem, může druhá strana od této smlouvy odstoupit. Podstatné je přitom také porušení smlouvy, o němž porušující strana věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala. Jiné porušení smlouvy podstatným porušením není.
Uvedeme si to na příkladu. Koupíte si od někoho jeho staré auto. Tvrdí, že auto je staré 5 let, má naježděno 100 000 km, nikdy nebylo bourané a prodávající je první majitel. Zároveň uvede, že byla minulý rok měněna baterie, k autu náleží letní i zimní gumy, které jsou také pouze rok staré. Všechny tyto informace jsou také uvedeny ve smlouvě. Auto si koupíte, pak ho vezmete na evidenční kontrolu před přepisem a zjistíte, že auto bylo bourané, tachometr je stočený a zimní gumy jsou nepoužitelné. Pokud byste o těchto skutečnostech věděli, je zde velmi rozumný předpoklad, že byste si toto auto nekoupili. Ze strany prodávajícího se proto jedná o podstatné porušení smlouvy a máte nárok na odstoupení od smlouvy.
Podezření, že k podstatnému porušení dojde
Ze zákona je také možné od smlouvy odstoupit, pokud je smluvní straně zřejmé, že druhá smluvní strana své povinnosti podstatným způsobem poruší a nedá-li druhé straně po výzvě přiměřenou jistotu. Co to znamená? Podíváme se opět na příklad s autem.
Řekněme, že prodáváte své staré auto, celý čas jste se o něj dobře starali a chcete za něj férovou cenu. Není to nové auto, ale je ve velmi dobrém stavu, proto ho prodávat za cenu pouze o 100 000,-Kč nižší, než by vyšlo nové auto. Střetne se s vámi potenciální kupující s tím, že vám dá peníze v hotovosti a následně podepíšete smlouvu o koupě. Kupující ale začne tvrdit, že peníze aktuálně nemá, bude je mít příští týden a zaplatí vám tehdy, ale auto by si rád vzal už dnes, vždyť máte smlouvu, tak co. Nejste si jistí tím, zda ty peníze příští týden mít bude a nelíbí se vám to. Požádáte ho tedy o alespoň 50 % kupní ceny hned, ale kupující se vymlouvá a peníze vám nechce dát, říká, že u sebe aktuálně nemá hotovost a že vám je přece příští týden přiveze. Je zde oprávněná obava, že by kupující svůj slib nesplnil, rozhodnete se proto od smlouvy okamžitě odstoupit a auto mu nepředáte.
Odstoupením od smlouvy se závazek plynoucí ze smlouvy zrušuje od počátku, tzn. že ani jedna strana už nemá žádnou povinnost splnit to, co slíbila.
Prodlení s plněním smlouvy
Od smlouvy je možné ze zákona také odstoupit v případě prodlení s plněním. Pokud je tímto prodlením podstatně porušená smlouva, může druhá strana také od smlouvy odstoupit.
Jedná se například o případ, kdy se rozhodnete pro rekonstrukci bytu, uzavřete s nějakou stavební společností smlouvu o dílo. Společnost ale pracuje na podlahách namísto 2 dnů 2 týdny a zdržuje to celkovou další rekonstrukci. Rozhodnete se proto od smlouvy odstoupit a najít si novou společnost. Jedná se zde o podstatné porušení smlouvy.
Vadné plnění
Smlouvy se mají plnit řádně, to také znamená, že plnění má být bez vad. Pokud vada představuje podstatné porušení smlouvy, máte nárok zvolit si mezi:
- odstraněním vady
- dodáním nové věci
- opravou věci už dodané
- slevou z kupní ceny
- odstoupením od smlouvy
Příkladem může být: objednáte si chytrou lednici, která má být propojitelná s aplikací, ale toto propojení při dodaném kuse chybí.
Odstoupení od spotřebitelských smluv
Kdo je to spotřebitel? Spotřebitel je každý člověk, který jako soukromá osoba mimo své podnikání nebo výkon činnosti uzavírá smlouvu s podnikatelem. Zjednodušeně řečeno, člověk, který sám za sebe nakoupí např. v eshopu nějaké společnosti.
V některých případech máte nárok na odstoupení od smlouvy do 14 dnů. Jsou to tyto případy:
- uzavřete smlouvu jako spotřebitel s někým na dálku (např. přes internet)
- smlouvu uzavřete mimo obchodní prostory (např. u vás doma)
- uzavíráte smlouvu o spotřebitelském úvěru
Jako spotřebitel nepotřebujete uvést důvod, pokud máte zájem od smlouvy odstoupit. Také pro zachování 14 denní lhůty stačí, abyste v tomto čase zaslali prodávajícímu oznámení o tom, že od smlouvy odstupujete.
Spousta prodejců také poskytuje své vlastní formuláře pro odstoupení od smlouvy. Vzorový formulář k nahlédnutí je možné najít zde.
Kdy odstoupení od spotřebitelské smlouvy využít nelze
Zákon stanovuje výjimky, při kterých není možné od smlouvy odstoupit. Nejde to například tehdy, pokud bylo zboží dělané speciálně pro vás.
Další výjimkou je zboží, které se rychle kazí (potraviny, živé květiny apod.).
Odstoupení není možné, pokud se dodané zboží smísilo s jiným zbožím. Například barvy – koupíte si bílou a doma ji smísíte se žlutou, kterou jste již měli.
Dalším příkladem je také zboží, u kterého by vrácení mohlo být nehygienické (např. zubní kartáček, kontaktní čočky). Musí se však jednat o hygienický utěsněný obal, které zboží chrání.
Pokud si koupíte např. CD s hudbou, můžete od smlouvy odstoupit pouze do doby, než vyjmete zboží z originálního obalu.
Také není možné odstoupit od smlouvy, pokud si koupíte periodika, noviny nebo časopisy. Toto se nevztahuje na předplatné, tehdy odstoupení od smlouvy možné je.
Posledními příklady, kdy od smlouvy odstoupit nelze, jsou smlouva o veřejné dražbě podle zvláštního zákona a při koupě zboží, jehož cena je závislá na finančním trhu, nikoli na vůli podnikatele.
Ohodnotit