Spoření
Zdroj: Canva

9 tipů na spoření a investice

Už si nějakou dobu dáváte stranou peníze nebo chcete začít šetřit? Dochází vám, že mít peníze schované pod polštářem nebo je nechat ležet na bankovním účtu není úplně spoření? To máte naprostou pravdu. Ale kam peníze uložit, aby vám vydělávaly?

Jak se rozhodnout, kam dát peníze

V první řadě si musíte promyslet, na co dané peníze dáváte stranou. Šetříte na důchod? Na luxusní dovolenou, na kterou si klidně pár let počkáte? Chcete si dát peníze na stranu, kdyby se vám rozbila pračka a vy jste potřebovali ihned koupit novou? Chcete si vytvořit pasivní příjem, který vám bude přinášet peníze? Nebo vás láká kombinace všeho? 

Ideální je, pokud jste odpověděli „ano“ na poslední otázku. Buďte připraveni na různé situace a podle toho své peníze rozprostřete.

Krátkodobé spoření

Krátkodobé spoření znamená, že své peníze máte v podstatě kdykoliv k dispozici. Můžete je potřebovat třeba za pár měsíců nebo za rok. Jde o to, mít je takzvaně „po ruce“, když je zrovna potřebujete. Obecně je krátkodobé spoření počítáno na měsíce – 2 roky

Spořící účty

Spořící účty kdysi měly celkem zajímavé zhodnocení. To už dnes neplatí. Úroky jsou nízké a často sotva pokryjí inflaci. Nicméně peníze máte stále k dispozici a můžete si je posílat sem tam, jak potřebujete. Nevýhodou je, že úrok se může kdykoliv měnit.

Inflace: Znehodnocení peněz, které přichází s časem. Příklad: Máte 100 korun a dnes si za ně koupíte více, než za 2 roky. Produkty a služby se zdražují a kupní síla peněz se tak snižuje.

Zařiďte si účet, který nabízí nejlepší úrok a zároveň nemá žádné poplatky. Pozor, aby vás třeba výběr ze spořícího účtu nestál 100,–. Účtů můžete mít několik a střídat je podle aktuálního úročení. V dnešní době můžete vyřídit založení nového spořáku přes internet a nemusíte nikam chodit. 

Střednědobé spoření

Při střednědobém spoření počítáte, že nebudete peníze potřebovat 2 – 6 let.

Stavební spoření

Stavební spoření můžete uzavřít na cílovou částku nebo do určitého data. I když budete spořit na určitou částku, peníze můžete po určitém období vybrat a nepřijdete o příspěvky. Tato doba bývá 6 let. Ke stavebnímu spoření se váže i příspěvek od státu. Jeho výše závisí na vámi spořené částce. Celkové zhodnocení není nijak závratné, je to ale spoření bez rizika. Své peníze můžete po ukončení stavebního spoření využít na cokoliv. 

Termínovaný vklad

Vklad na dobu určitou. Na začátku se domluvíte, jak dlouho budete mít peníze uloženy a za jaký úrok. Předem domluvené úročení se po dobu trvání vkladu nemění. Bohužel je úrok nízký a mnohdy nepokryje inflaci. Může se tedy stát, že ve finále jsou vaše peníze znehodnoceny. V případě, že budete potřebovat své peníze dříve, než termínovaný vklad končí, bude vám účtována pokuta.

Dlouhodobé spoření

Dlouhodobé spoření se počítá od 7 let a výše.

Penzijní spoření

Penzijní spoření vám má přilepšit na stáří. I zde dostáváte příspěvek od státu a samotné spoření je zhodnoceno nějakým procentem. Opět je zde minimální riziko ztráty vkladu a tak zhodnocení není nijak závratné. Ovšem některé společnosti již nabízí dynamičtější možnosti spoření, kdy za vás finanční instituce investuje vaše peníze do fondů. Může se stát, že v některém období můžete prodělávat. Vzhledem k dlouhodobému horizontu je ale velká pravděpodobnost, že některé ztráty se v dalších letech vyrovnají. Ve finále získáte víc peněz, než u klasického penzijka.

Životní pojištění

Zde jsou 2 produkty v jednom. Spoříte a zároveň jste pojištěni. Jedno může jít na úkor druhému. Když budete počítat, zjistíte, že se vám vyplatí tyto dvě věci nemíchat. To znamená zařídit si klasickou úrazovku, která stojí několik desítek až stovek korun měsíčně. Záleží na vašich požadavcích. A zbylou částku, kterou byste posílali na životní pojištění, investujte.

Investice

Investice je lépe řadit do dlouhodobého horizontu. Samozřejmě zkušení investoři, kteří se hodiny a hodiny věnují získávání informací, mohou zabrousit i do vod spekulací. Obyčejným smrtelníkům ale raději doporučuji střízlivější investování v dlouhodobém horizontu. Dlouhodobé investování vyrovnává i některá rizika s investicemi spojená.

Fondy

Pokud chcete investovat do fondů, nemusíte si dnes již zřizovat speciální účty. Tento typ investic dnes nabízí skoro každý spořící účet. Vy tak můžete investovat různé částky do různě rizikových fondů, dle nabídky. Platí pravidlo, čím méně rizikový fond, tím menší zhodnocení peněz. Můžete zkusit koupit agresivnější fondy, tam vás čekají zajímavé výdělky. Je zde ale také nebezpečí, že o své finance přijdete. Záleží zde na vašich zkušenostech.

Akcie

Pokud chcete investovat do akcií, je dobré si prostudovat účetnictví dané firmy. Pravidelně sledovat, jak si daná firma stojí a zda se neblíží případný krach. Jakmile firma zkrachuje, o své investované peníze přijdete. Existuje ovšem spousta firem, které jsou na trhu již dlouho a jsou stabilní. Některé firmy nabízejí i vyplácení dividend. Je to váš malý podíl na zisku, který jednou ročně obdržíte. Jestliže se rozhodnete dát své peníze do akcií, určitě je nedávejte jen do jedné firmy. Své peníze rozdělte alespoň do 10 – 15 firem. Snížíte tak riziko, že přijdete o celou investici.

Pokud na to chcete jít chytře, tak se nejvíce v dnešní době vyplatí pro lidi, co se investicemi nechtějí zabývat každý den, zvolit ETF fondy. Ty se skládají z mnoha akcií a vy tak máte diverzifikované riziko. Ideální jsou pasivně spravované ETF, kde máte velmi malé náklady za držení. Tyto ETF je ideální kupovat na prověřených investičních platformách jako je XTB nebo sáhnout ještě po bezproblémovější, ovšem o něco dražší variantě jako je Portu.

Nemovitosti

Máte více peněz? Pořiďte si byt na pronájem. Výše této investice je od statisíců po milióny. Třeba byt v menším městě vás vyjde na několik set tisíc. Před koupí věnujte hodně času výběru. Je dobré, aby byla nemovitost ve městě, které se bude dále rozvíjet. Je také důležité umístění bytu. Dobré dopravní spojení, obchody, pošta, lékárna a podobně. Pokud si pořídíte prostor k pronájmu v oblasti, kde nikdo nechce bydlet, bude se vám špatně pronajímat.

Pozemky

Půdy je na světe určité množství a toto množství se nedá zvýšit, nafouknout, zvětšit. Vlastníte-li tedy pozemek, je to skvělá investice. Pokud se rozhodnete do pozemku investovat, dejte si na tom záležet. Vyberte si pozemek, který se dá dále využívat a u kterého nejsou žádná věcná břemena.

Každý nemá čas věnovat se investicím a ne každý má na finance buňky. Pokud si nejste úplně jistí v oboru spoření a investování, zaplaťte si raději profesionála. Najděte si spolehlivého finančního poradce, který se o vaše peníze bude starat. Ale i zde dávejte pozor, spousta finančních poradců myslí hlavně na své kapsy a mohou vás tlačit do podepisování smluv, které přinesou peníze hlavně jim. Vybírejte tedy pečlivě. Třeba dle doporučení známých a také dejte na svůj instinkt. Pokud vám na daném člověku něco nesedí, najděte si někoho jiného.

Už spoříte nebo se právě chystáte? Podělte se s námi o odpověď v komentáři a článek pošlete dál. Děkujeme.

Baví mě psaní, investice, finance a další různorodá témata. Ráda věci srovnávám a vyhodnocuji.