Máte problémy s šetřením peněz? Uvědomujete si, že pokud se vám doma něco porouchá, budete si muset vzít půjčku? Jestliže přijdete o práci, nebudete schopni ani 1 měsíc splácet nájem a jiné poplatky? Peníze se vám každý měsíc rozkutálí a vy vlastně ani nevíte kam? Umění, jak hospodařit s penězi se bohužel na školách neučí. Buď vás to naučí rodiče nebo se to musíte naučit sami. Tento článek vám ukáže, jak se naučit šetřit.
Jak začít šetřit?
Víte, komu všemu své peníze každý měsíc dáváte? Určitě máte představu, je ale potřeba to mít černé na bílém. Potřebujete tužku, papír a minimálně 1 měsíc vydržet. Každý den si zapisujte, co vše jste zaplatili, ale opravdu vše. Pokud máte rádi ve věcech pořádek, odlište si, třeba barevně, tyto věci:
- Pravidelné měsíční výdaje nutné (nájem, poplatky)
- Pravidelné měsíční výdaje, které nejsou až tak nutné (sem patří věci, které pravidelně platíte, ale dá se bez nich žít)
- Jídlo
- Drogerie
- Ostatní
Po měsíci uvidíte, kde a kolik peněz opravdu mizí.
Slibovaný tip:
Musíte změnit nastavení ve své hlavě. Plňte hlavně své kapsy, pak až kapsy druhých, kteří je pomocí dobrých reklam z vašich peněženek vytahují. Samozřejmě placení nájmu, splátek a jiných věcí potřebných k životu plaťte.
Kde si vytvořit svoje finanční „kapsy“
Je dobré šetřit na více místech, nejen na jednom. Není podstatné, zda můžete dávat stranou pár stovek nebo několik tisíc měsíčně. Důležité je dávat na stranu alespoň něco. Vytváří vám to zdravý návyk šetření. Až se za rok ohlédnete, uvidíte, že to jde a našetřené peníze pro vás budou motivací k dalšímu šetření. Přinášíme pár tipů, kde můžete střádat své peníze:
- Spořící účet. Dnes již skoro každá banka nabízí spořící účet bez poplatků. Liší se ale hodně úroky, porovnání si můžete prohlédnout například zde. Na spořícím účtu si vytvořte zásobu peněz, která vám pomůže v situacích, kdy vás čekají větší výdaje. Například, když se vám rozbije pračka, televize nebo jiný pro vás potřebný spotřebič. Může se vám také stát, že se ocitnete bez práce.
- Stavební spoření. Patří mezi střednědobé spoření, u kterého vám peníze po 6 letech vyplatí a vy je můžete použít na cokoliv chcete. Dobré je, pokud sem můžete posílat alespoň 500,- měsíčně. Nejvyššího zhodnocení pak docílíte s měsíční částkou 1700,-.
- Penzijní spoření. Dlouhodobé spoření, při kterém vám našetřené peníze vyplatí, až ve stáří. Minimální měsíční částka je 90,- a výhoda je, že jen tak peníze nevyberete a neutratíte.
U stavebního i penzijního spoření vám přispívá malou částkou i stát. Záleží samozřejmě na výši měsíční částky, kterou odkládáte.
Jestliže budete mít horší měsíc a nebudete moci poslat na stavebko nebo penzijko žádné peníze, nic se neděje a žádný postih vám nehrozí.
Půjčka
Půjčka, ať už na cokoliv, je špatná cesta. I když vám slibují ten nejvýhodnější úrok na světě, vždycky je a bude půjčka nevýhodná. Za půjčené peníze zaplatíte peníze a to se prostě nevyplatí. Peníze vám mají přinášet a ne brát. Samozřejmě jsou situace, kdy to bez půjčky nejde. V takovém případě se snažte půjčku co nejdříve splatit i za cenu, že si najdete druhou práci.
Tak co, budete stále plnit kapsy druhých? Nebo se rozhodnete to změnit a plnit ty svoje? Většinou na začátku každého šetření přichází nečekané výdaje a vás to může vykolejit. Nenechte se odradit a ve svém šetření pokračujte.
Líbí se vám článek? Pošlete ho svým přátelům. Dolu do komentáře nám také můžete napsat svoje zkušenosti.
[…] 6 minuty čtení […]
[…] 6 minuty čtení […]