Narovnání závazku
dohoda vs. smlouva o narovnání závazku

Smlouva vs. Dohoda o narovnání

Slyšeli jste pojem smlouva nebo dohoda o narovnání a rádi byste se dozvěděli co to je? Náš článek vám to objasní.

Smlouva vs. Dohoda 

V praxi se často setkáváme s pojmy smlouva a dohoda. Je mezi nimi nějaký rozdíl?

Často se tyto pojmy používají zástupně a ve stejném kontextu. Právníci např. někdy dokumenty označují jako dohoda, někdy jako smlouva, ale myslí se tím stejný akt uzavření smlouvy mezi dvěma nebo více smluvními stranami. Správně bychom ale dle zákona měli říkat, že smlouva vzniká dohodou. 

Dohoda je totiž souhlasem všech smluvních stran, které se rozhodnou mezi sebou uzavřít závazek a jejím fyzickým zachycením je smlouva. Dohoda je tedy způsob, jakým smlouva vzniká. 

Dohoda o narovnání zajistí úpravu práv
Vždy doporučujeme uzavřít písemnou smlouvu

Jak to pak funguje u narovnání?

Narovnání závazku 

Co to to narovnání je?

Zjednodušeně je narovnání jeden ze způsobů zániku závazku. Strany jej použijí tehdy, když chtějí ujasnit nebo upřesnit některé ustanovení už uzavřené smlouvy, která jsou mezi nimi sporná. Narovnáním závazku dojde k zániku závazku původního a nahradí jej nový závazek, který je předmětem narovnání. 

Příkladem narovnání v praxi může být když si osoba A půjčí od osoby B 50 000,-Kč se splatností 31.12. V průběhu roku ale osoba A zaplatí osobě B 25 000,-Kč s tím, že tato částka půjde ve prospěch dluhu a na konci roku doplatí zbytek částky. Osoba B ale na konci roku vyžaduje celou částku, protože se domnívala, že peníze v průběhu roku od osoby A byly dány darem, jelikož smlouva stanovila přesné datum vrácení půjčených peněz. Osoba A samozřejmě nesouhlasí, protože přesné datum považovala za nejpozdější datum vrácení peněz. Strany se nakonec domluví na narovnání závazku, kde si ujednají splatnost do konce roku, ale s tím, že osoba A už polovinu závazku splatila, dluží proto už pouze 25 000,-Kč. 

Narovnání závazku upravuje občanský zákoník v ust. § 1903 a násl. 

Předmětem narovnání mohou být pouze některá nebo také všechna práva a povinnosti plynoucí ze smlouvy. Práva a povinnosti plynoucí ze smlouvy ale musí být sporná. Pokud sporná nejsou a strany by si je mezi sebou upravili i tak, jednalo by se o tzv. novaci. 

Dohoda o narovnání

Pokud už mezi účastníky jsou sporné ustanovení smlouvy, které si každý účastník vykládá jinak, strany by si měli tyto závazky narovnat co nejdříve. Dohoda o narovnání může předejít pozdějším sporům, i těm soudním. 

 Narovnání má tyto výhody:

  • hlavním přínosem je narovnání práv a vyjasnění veškerých sporných bodů původního závazku;
  • původní závazek zanikne a nahradí jej nový závazek s narovnanými právy;
  • podpisem smlouvy o narovnání počíná znovu běžet promlčecí doba;
  • dohoda o narovnání pomáhá řešit spory mimosoudně a ušetří vám proto kopu času a peněz. 

Smlouva o narovnání 

Smlouva o narovnání zachycuje danou dohodu o narovnání do fyzické podoby, nejčastěji na papír. Pojmy jako takové nejsou zaměnitelné, i když se často takto využívají. Smlouva o narovnání je tedy zjednodušeně řečeno vyjádřením dané dohody. 

Náležitosti smlouvy o narovnání 

Písemnou smlouvu zákon vyžaduje pouze u závazků, které byly původně zaznamenány písemně, nebo pokud je smlouva o právu, které je již promlčeno, nebo pokud zákon vyžaduje u daného jednání písemnou formu. Nikdy ale není na škodu uzavřít písemnou smlouvu, aby všechny strany měli jistotu, že to, na čem se domluvily, platí. 

Náležitosti smlouvy jsou následovné: 

  • identifikační údaje smluvních stran – jméno/název společnosti, adresa sídla nebo bydliště, IČO nebo datum narození; 
  • informace o uzavřené dohodě – důležité je zmínit především účel narovnání a datum uzavření původní smlouvy; 
  • označení důvodu sepsání smlouvy o narovnání – mělo by obsahovat výpis všech sporných skutečností, které obsahovala původní smlouva; 
  • úprava práv a povinností – samotné vymezení nově upravených skutečností; 
  • závěrečná ustanovení – jak můžou strany měnit smlouvu, kdy vstoupí v platnost apod.;
  • na konec smlouvy přidat datum a vlastnoruční podpis.

I tak ale doporučujeme poradit se při sepisu smlouvy s advokátem, může vám ušetřit případné další nejasnosti a dokáže nejlépe poradit. Seznam advokátů naleznete na webových stránkách České advokátní komory

Dopad narovnání na zajištění závazku

Narovnání závazku nemá vliv na zajištění původního závazku. Zajištění tedy nezaniká a týká se i práv, která vzniknou z titulu dohody o narovnání. V tomto případě pouze ale v rozsahu, v jakém je zajišťoval závazek původní. Pokud by měl být nově vzniklý vztah zajištěný v plném rozsahu, pak je potřeba souhlasu, resp. přistoupení, osoby, která zajištění poskytla, k danému narovnanému závazku. Nový závazek totiž může mít jiný obsah než závazek původní. Pokud se chcete dozvědět více o zajištění závazku zástavou, tento náš článek je k tomu jako stvořený.