Základy programování

Jak se naučit základy programování?

Jako personalistku mě baví příběhy, které doprovází změnu kariéry. Práce v oboru IT je kreativní, potřebná a dobře placená. Proč ji nezkusit? Jak začít? Projděte si se mnou popis základních programovacích jazyků včetně jejich využití ve firmách, zkuste popsané nástroje pro děti, vyberte si jeden z 10 doporučených kurzů programování a přidejte se k IT komunitě.

Základy programování se brzy stanou běžně žádanou kompetencí. Dobrá zpráva je, že nemusíte znát přesnou strukturu kódu, abyste začali programovat.

Představení základních programovacích jazyků

S definicemi mi pomohla volně dostupná umělá inteligence (AI) ChatGPT. Bez pomoci jsem potom zapátrala v pracovních inzerátech a našla využití programovacích jazyků v konkrétních firmách.

Základy programování C, C++

Procedurální programovací jazyk, který funguje vytvořením funkcí, které provádějí operace na datech. Byl u vzniku operačních programů. Stále se používá zejména v průmyslovém programování.

Jazyk C++ je rozšířením jazyku C. Je objektově orientovaný. Programátoři mohou využívat funkce jako třídy, dědičnost, polymorfismus, výjimky apod. Efektivněji tak programují grafické uživatelské rozhraní, hry i operační systémy.

C/C++ SW Developer ve Škoda Group:

V jazyce C, C++ vyvíjejí škodováčtí architekti softwary pro trolejbusy, tramvaje a vlaky. Např. automatické vedení vlaku, autonomní depo nebo automatické počítání cestujících.

Základy programování Java

Objektově orientovaný programovací jazyk. Využívá se při programování aplikací a her. Související pojem je DevOps. Metodologie, která spojuje vývoj a provoz softwaru. To přináší rychlejší vývoj, efektivitu a stabilitu produktu.

JAVA developer pro algoritmický trading (M/Ž) v ČEZ:

Na uchazeče čeká vývoj tradingové aplikace pro automatizované obchodování s elektřinou a plynem. Taková aplikace prodává vyrobenou elektřinu na velkoobchodních trzích a nakupuje komodity pro skupinu ČEZ. Aplikace, která vydělává miliony.

Základy programování Python

Python je oblíbený univerzální jazyk s otevřeným zdrojovým kódem. Používá se k programování softwarů, aplikací, her, ke zpracování dat, vývoji umělé inteligence, psaní testů a programování robotů. V Pythonu je napsaný Instagram, YouTube a mnoho dalších známých aplikací.

Python Developer v BRANI.cz:

Firma nabízí automatizaci e-shopů přes doplňek Shoptetu. Software napsaný v Pythonu usnadňuje objednávky, expedici i doplňování zboží.

Základy programování PHP

Programátoři používají PHP pro tvorbu webových stránek a aplikací. Pracují na tzv. backend (serverové) straně projektu. Práce je hotová! Web běží hladce, rychle a bezpečně.

Frontend vývojáři nastavují prezentační část a pracují s nástroji jako HTML, CSS a JavaScript.

PHP developer*ka v BlueGhost:

Digitální agentura, která nabízí realizaci e-shopů, webových stránek, aplikací a marketingových kampaní. Hledají PHP programátora/ku, který/á bude na základě požadavků zákazníků programovat backend části webů. Kolegové budoucího nováčka realizovali mimo jiné stránky značek Leros a Krušovice.

TIP: Poptávka po programátorech webových stránek je obrovská. Díky online škole programování pro dospělé Praha Coding School si za 8 týdnů prohlídnete vlastní web. Už samotný popis kurzu Web Development vás namotivuje k dalšímu studiu. Koukněte.

Low-code, no-code

To mě zaujalo. I bez znalostí kódu získáte program na míru. Díky vizuálním nástrojům a šablonám zvládne nastavení každý specialista. Firmám pomáhá třeba low-code platforma Tabidoo.

Dostali jsme se k systému přesuň a pusť (drag and drop). Ten vytěžují zmíněné low-code, no-code nástroje a jsou skvělým vodítkem pro děti a začínající programátory.

Základy programování pro děti

Na internetu najdete aplikace a AI přímo pro děti. V aplikaci scratch.mit.edu si vytvoříte příběh, hru nebo animaci pohybem a spojováním předdefinovaných vizuálních bloků. Odkrytí kódu vás přivede ke skutečnému programování.

AI explainlikeimfive.io vysvětluje pojmy tak, aby je pochopilo pětileté dítě. I dospělí se dozví něco nového a procvičí si jednoduchou angličtinu.

Velké oblibě se těší technické kroužky. Jejich kapacita je omezená. Rezervujte si místo včas.

10 skvěle hodnocených kurzů programování pro úplné začátečníky

Všechno neobsáhnete. Rozmyslete si svou specializaci. S tím vám pomůžou kariérní poradci při IT školách. Poradenství bývá zdarma a k ničemu vás nezavazuje.

Až si ujasníte zaměření, začněte pilně a pravidelně studovat pomocí:

 • odborné literatury a článků,
 • webinářů a návodů na YouTube,
 • offline i online komplexních kurzů (bootcampů),
 • hackathonů.

Diskuze o kvalitě kurzů se často vedou ve facebookových skupinách a na profesní síti LinkedIn. Výborné reference mají:

 1. Czechitas,
 2. Green Fox Academy,
 3. PyLadies,
 4. Udemy,
 5. Coursera,
 6. Engeto,
 7. Praha Coding School,
 8. Cleverlance,
 9. Prima kurzy online,
 10. LinkedIn akademie.

Od teorie rychle k praxi. Potencionální zaměstnavatelé a zákazníci budou chtít vidět ukázku vaší práce. Vyberte si kurz, který vás provede vývojem vlastního produktu. Navíc zjistíte, zda vás programování baví.

TIP: Přečtěte si návod jak být maximálně efektivní na home office. Věřím, že se vám bude brzy hodit.

IT komunity

Sdílení je základní pilíř mnoha IT komunit. Neznám jiný obor, kde je nastavené tak přátelské prostředí.

Doporučuji programovací partu junior.guru. Klub pro začínající programátory. Za drobný měsíční peníz získáte mentory, zpětnou vazbu, pracovní příležitosti, přístup k přednáškám a hlavně vzájemnou podporu a pochopení.

Držím palce!

Jmenuji se Markéta Knížková. Jsem personalistka recruiterka. Baví mě obsahový marketing a psaní. Vše o mých aktivitách najdete na mém blogu a na osobním profilu na LinkedIn. Buďme ve spojení!