investicea a současná situace
Investor and trader concept - investor with tablet and tradeview graph.

Buy the dip“ Ano, ale opatrně

Situace na trzích je nyní velmi nervózní a každá trošku špatná zpráva je vnímaná až panicky. A není se čemu divit. Katalyzátorů pro další růst se mnoho nenabízí a vysoké ceny jsou (po právu) trhem trestány.

Sell in May

Poučka „sell in May…“ aktuální situaci krásně vystihuje.

Nemyslím si, že nyní by nám na trzích něco uteklo. Drobné korekce jsou kupovány, protože na trhu je spousta peněz, ale nečekám teď nějaký prudký růst. V trhu ale jsem, jen ne na plných pozicích.  Větší optimista jsem byla ještě před začátkem výsledkové sezony, a firmy dodaly skvělá čísla. Jenže z reakce trhu je vidět, že výsledky nad očekáváním analytiků už byly  v cenách akcií započítané. 

Nyní je třeba nechat trhy vydechnout a najít směr. Rozhodující budou i nadále údaje o inflaci, na která trhy reagují asi s největší razancí. Já osobně si myslím, že řada faktorů pro její další růst je opravdu přechodná, nicméně je třeba počkat na tvrdá data. Jít proti trhu se nikdy nevyplácí a inflace je zkrátka něco, co trhy velmi silně reflektují.

A jak to bude s Bitcoinem?

V případě větší korekce vidím „buy the dip“ na NASDAQ na hladině 12.600, minulý týden jsme testovanou  hladinu 13.000 bodů udrželi.  Bitcoin se zatím jako uchovatel hodnoty či alternativa ke zlatu moc netváří. Myslím, že jsme mu připsali spoustu podobných přívlastků, které za svou krátkou historii prostě ani nemůže mít. Já stále trvám na tom, že jsme v běžném po-halvingovém cyklu, kterým jsme si prošli už dvakrát, zhruba před čtyřmi a osmi lety.

Ano, tentokrát může být situace jiná, protože nyní je Bitcoin daleko víc přijímán jak veřejností, tak i institucemi, ale nezapomínejme na ten původní katalyzátor jeho růstu – halving. A tady se zatím historie opakuje.    A co že nám tedy historie říká? Jsme přesně rok po halvingu. Tento termín znamenal pro bull run po halvingu prvním, v roce 2012, jeho konec. Ovšem halving druhý, o čtyři roky později, nové all time high ustavil až po roce a půl. Můžete si tedy vybrat, zda si bitcoin jen oddechl a rally bude pokračovat dále, nebo už jsme pro tentokrát za vrcholem. Důležité je nyní udržet 30.000 USD.

Protože níže už by nás zastavila až hranice 23.000 – 19.000 USD. A to už by vystrašilo nejspíš i ty největší býky. Pro mě jsou tu varovné signály dva: dominance BTC spadla pod 40 %, nejníže od roku 2018 a dále fakt, že altcoiny si už několik týdnů jedou vlastní rally nezávisle na pohybech bitcoinu, na který jsou jinak velmi fixované. A tyto faktory zde byly patrné po konci předchozího bull runu na Bitcoinu. Altcoiny následně rostly ještě zhruba další čtyři měsíce.  

Takto z technického hlediska. Z pohledu fundamentu jsou avizované regulace ze strany Číny (ale v budoucnosti určitě i dalších zemí) opodstatněným důvodem k větší či menší korekci. Tweety a aha-momenty Elona Muska by jím ale určitě být neměly, alespoň ne v takové míře. Pokud totiž jeden člověk má tak velký vliv nad jakýmkoli aktivem, finanční svět ho nikdy nemůže brát jinak, než jako nástroj spekulace. Elon tak Bitcoinu zase trochu ubral na serióznosti.

Následnou korekci tak spíš vidím jako vyčištění trhu od „Muskovců“ a Twitter spekulantů.  A z dlouhodobého hlediska? Nechme Bitcoinu prostor vybudovat si vlastní cestu. Uvidíme, jestli zase přijde čtyřletá tuhá krypto zima nebo si BTC začne pomalu ustavovat svou stabilnější hodnotu na finančních trzích.