žena DPH

Být, či nebýt plátcem DPH? 5 případů, kdy se vyplatí dobrovolná registrace

Zákonná povinnost platit DPH vzniká všem podnikatelům, kteří za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců překročí obrat ve výši 2 milionů korun. Existují ale výjimky, kdy je lepší se k DPH přihlásit, přestože legislativní limit nepřekročíte. Přečtěte si, o jaké situace se nejčastěji jedná a koho se týkají. 

1. Vedete si daňovou evidenci

Zatímco při uplatňování paušálních výdajů ušetříte jako neplátce DPH, při vedení daňové evidence je to spíš naopak. Samozřejmě záleží, jestli dostanete na nákladových fakturách více, než vás bude stát vedení účetnictví u s.r.o. nebo vlastní strávený čas. A do hry také vstupuje, zda jsou vaši zákazníci plátci DPH. Pokud ne, byly by pro ně tím pádem vaše služby dražší. Také bývá zpravidla lepší být plátcem, když vaše výdaje převýší příjmy, protože tak můžete zažádat o nadměrný odpočet DPH a část výdajů se vám vrátí.

2. Vaši dodavatelé jsou plátci DPH

Registrace k DPH se vám vyplatí také ve chvíli, kdy nakupujete zboží nebo služby převážně od plátců. Tito dodavatelé vám budou produkty vždy fakturovat s daní, ale vy si ji na vstupu můžete jednoduše odečíst. Vaše náklady tak budou nižší, stačí si to pohlídat v daňovém přiznání.

3. Prodáváte plátcům DPH

Pokud máte spíš B2B zákazníky, kteří DPH platí, bude pro obě strany jednodušší, když se v tomto ohledu sjednotíte. Většina z nich nebude mít problém ani s opačným případem, jen musí v daňovém přiznání uvést daň a požádat o její vrácení. Jde spíš o vstřícné gesto, kterým jim ukážete, že si spolupráce vážíte. Najdou se ale i firmy, které obchodují pouze s plátci DPH, protože to pro ně představuje jakousi společenskou prestiž. Důležité pro ně je, že mají dostatečně velkého a stabilního obchodního partnera, na kterého se mohou vždy spolehnout.

4. Plánujete rozvoj byznysu

Dále nahrává přihlášení k DPH i plánovaný rozvoj podnikání, případně spojený i s expanzí do zahraničí. Daň na vstupu můžete za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců řešit i zpětně, ale bude vás to stát více času i úsilí, protože administrativa je pak výrazně složitější. Registraci se tedy vyplatí provést už při založení společnosti

5. Máte obchodní aktivity v zahraničí 

Ať už v rámci Evropské unie nakupujete nebo prodáváte, většinou pro vás bude výhodnější stát se plátcem DPH a daň si odečíst. V tom je rozdíl oproti identifikované osobě, která se zahraničím obchoduje také, ale od daňové povinnosti osvobozená není. I tentokrát byste si ale měli spočítat, jestli se vám to vyplatí v poměru k nákladům, které jsou s náročnější administrativou placení DPH spojené. Podobná pravidla platí i při prodeji do třetích zemí, kdy je za zaplacení daně odpovědný příjemce služby, tedy zákazník.

Kdy je naopak lepší zůstat neplátcem?

Jestliže nemáte téměř žádné vstupní náklady a vyhovuje vám paušální daň, případně uplatňujete výdaje procentem, bylo by do zákonného limitu zbytečné DPH platit a přidělávat si práci. Už jen proto, že daň z přidané hodnoty musíte odvádět každý měsíc a jinak vám stačí podat daňové přiznání jednou za rok. Stejně tak z registrace neprofitujete, pokud máte většinu zákazníků mezi fyzickými osobami nebo jen drobnými podnikateli a živnostníky. Všechny služby i zboží byste jim totiž museli fakturovat s DPH, a tak byste pro ně byli logicky dražší než neplátci.

Pokud už máte jasno a chcete se registrovat jako plátci DPH, můžete tak učinit sami, nebo vše svěřit do rukou profesionálů. Odborníci z Oficom.cz vše potřebné vyřídí za vás, a protože mají s podobnými záležitostmi zkušenosti, spolehlivě se vyhnou zbytečným komplikacím. A zároveň vám mohou pomoci také s účetnictvím nebo dalšími povinnostmi, které podnikání přináší. 

Zdroj obrázku: Ideogram.ai

Baví mě marketing ve světě internetu. Tvořím marketingové strategie a propojuji marketingové kanály. Již nějaký čas dělám SEO a linkbuilding. Mimo marketing mě zajímají investice, osobní rozvoj, psychologie a obecně lidská existence.